«Melu laboratorijas» režisore: Tas ir mēģinājums parādīt, kā konstruē vēsturi

Nupat noslēgusies analītiski vēsturiskā raidījuma „Melu laboratorija” trešā sezona Latvijas Televīzijas ēterā, un raidījuma režisore Dace Slavinska saka, ka raidījums bija mēģinājums pavērt  priekškaru un parādīt, kā tiek konstruēta vēsture.

Desmit sēriju raidījumus varēja vērot katru trešdienas vakaru`, un šogad tie aptvēra Atmodas 25.gadu jubilejai veltītus tematus (raidījumus var noskatīties Replay.lv). Raidījumu veidotājiem tagad nepieciešams laiks jaunu ideju ģenerēšanai un materiālu savākšanai.

“Melu laboratorijas” režisore: Tas ir mēģinājums parādīt, kā konstruē vēsturi

  Raidījuma idejas autore un tā režisore Dace Slavinska un  raidījuma veidotāji uzrunāja ne tikai vēsturniekus un amatpersonas, kas veidojušas izpratni par vēsturi.

  “Protams, vēsturi jau raksta tie, kas ir pie varas. Uzvarētāji vienmēr ir rakstījuši vēsturi. Tieši tāpēc Atmodas vēsture ir Tautas frontes vēsture, uzvarētāji to ir rakstījuši un pārējie vienkārši ir izsvītroti. Viņi pat nav retušēti, viņi ir vispār izsvītroti. „Melu laboratorija” ir tāds mēģinājums kaut kā pavērt to priekškaru. Parādīt lietas un - galvenais - tos mehānismus, kā vēsture tiek sakonstruēta,”  saka Slavinska.

  Aizvadītā sezona veltīta tieši Atmodas tematikai. Veidoti īpaši raidījumi par Tautas fronti, kustību „Helsinki 86” un Latvijas Nacionālās neatkarības kustību. Par veiksmi Slavinska sauc tos video materiālus, ko izdevies iegūt no pašiem cilvēkiem.

  “Tā neveiksmīgi sanāca, bet laime nelaimē, ka mums atteica veselu materiālu kopu izmantošanu, un mums nācās meklēt arhīvus par Atmodu netradicionālā ceļā. Vienkārši [jautājām] jebkuram, kurš varētu būt tajā laikā filmējis. Tas jau ir vērtīgākais, ka tu atrodi  cilvēkus, kas runā, un tās domas ir nesaķemmētas, nedzirdētas,” uzskata režisore.  

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti