Medumos taps Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruts un muzejs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopīgā Latvijas un Lietuvas pārrobežu programmas projektā Daugavpils novada Medumos cels gaismā frontes „Dzīvības un nāves” līniju, kas atklās Pirmā pasaules kara laika notikumus un liecības.

Abu valstu pierobežas teritorijā „Dzīvības un nāves” līnijas abās pusēs tika būvēta sarežģīta nocietinājumu sistēma ar ierakumiem, tranšejām un bunkuriem. Tūkstošiem karavīru te cīnījās un krita sīvās kaujās, par ko liecina neskaitāmie apbedījumi, bet apkaimes mežos līdz mūsdienām ir saglabājušies ļoti daudzi vācu karavīru veidotie betona bunkuri, iespaidīgas lielgabalu un munīcijas novietnes, nebeidzami ierakumu līkloči. Daudz no zemes dzīlēm izceltajām liecībām šobrīd glabājas Medumu skolas muzejā un privātkolekcijās. To visu arī iecerēts izlikt topošajā muzejā un iekļaut Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršrutā. 

Medumos būs Pirmā pasaules kara tūrisma maršruts un muzejs
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

Daugavpils novadā viens no lielākajiem kariem cilvēces vēsturē - Pirmais pasaules karš atstājis pēdas it visur. Medumu pagastā, kā izrāda pamatskolas vēstures skolotāja un gide Miropija Petkune, to ir izteikti daudz – vietējo iedzīvotāju uzietās ieroču daļas, šāviņu atliekas, formastērpu elementi, sadzīves priekšmeti, kā arī joprojām saglabājušies dzelzsbetona bunkuri, ierakumu pēdas, tranšejas. Te vairākus gadus atradās frontes „Dzīvības un Nāves” līnija. Pirmā, protams, visbīstamākā un nāvējošākā. 

„Šajos pirmās līnijas vācu ierakumos sēdēja karavīri. Ierakumi bija 1,50 metrus augsti un 1,20 metrus šauri, šī līnija gāja cauri visu frontes līniju, pirms tranšejām bija trīs rindas dzeloņstiepļu,” pastāstīja Miropija Petkune. 

Citāda aina jau paveras trešajā frontes līnijā. „Te mēs redzam bunkuru, kur dzīvoja vācu armijas komandieri, te jau ir skurstenis un krāsns, kas nekad nebija pirmajā frontes līnijā, te jau ir sadzīves priekšmeti, telefons,” klāstīja gide.

To visu darīt pieejamu apskatei tūristiem ļaus jauns tūrisma maršruts Daugavpils novada Medumos, ideju atklāja novada pašvaldības aģentūras “TAKA” vadītājs Rolands Gradkovskis.

„Tas nav tā, ka šis maršruts ir izdomāts. Pati vēsture pateica priekšā, ka tas ir jādara. Daudz liecību ir zemes dzīlēs, lielu daļu jau ir uzgājuši metāla meklētāji, daļa ir privātkolekcijās, bet daļa joprojām vēl ir zem zemes," teica Gradkovskis. "Paši bunkuri un ierakumi ir palikuši, un te ir tā vēsture. Vienkārši to vajadzēja celt gaismā.”

Gradkovskis pastāstīja, ka 2019. gadā radās ideja uzrakstīt kopīgu projektu, lai aktivitātes ļautu pasniegt daudz augstākā līmenī, kā arī dotu ekonomisku pienesumu reģionam. 2021.gada janvārī Daugavpils novada dome kā vadošais partneris kopā ar Zarasu rajona tūrisma un biznesa informācijas centru sāka īstenot projektu “Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruta un ekspozīcijas izveide ar mērķi piesaistīt apmeklētājus pierobežas zonā”.

Pirmā Pasaules kara laikā Vācijas armija izveidoja unikālu nocietinājumu sistēmu, kas ir saglabājusies jau vairāk nekā simt gadu un ir interesanta tūristiem.

Ar Pirmā pasaules kara vēsturisko mantojumu varēs iepazīties tūrisma maršrutā, kurā iekļauti vairāki militāri objekti Latvijas un Lietuvas teritorijā, kas ir saglabājušies salīdzinoši labā stāvoklī. Projektā plānots sakopt objektus, uzstādīt ceļa norādes un informatīvos stendus. Tā kā objekti atrodas diezgan tālu viens no otra, apmeklētāju ērtībai tiks piedāvāti 20 velosipēdi, kā arī 10 elektrovelosipēdi, kas piemēroti cilvēkiem ar atšķirīgiem fiziskas sagatavotības līmeņiem.

“Maršrutā centāmies iekļaut dažāda veida nocietinājumus. Ir saglabājušies ierakumi, kuri vairs nav tik dziļi. Bez ierakumiem ir saglabājusies otrās līnijas nocietinājumu sistēma jeb lielgabalu bunkuri, vairākiem no tiem var piebraukt, bet vairāki atrodas meža biezoknī," sacīja Gradkovskis. "Šie bunkuri ir dažādas formas, mēs maršrutā centāmies iekļaut pa vienam bunkuram no dažādām konstrukcijām. Ir arī atsevišķi ložmetēju bunkuri, tie atrodas ceļa malā un ir diezgan labi saglabājušies."

Daugavpils novada attīstības nodaļas projektu koordinatore Jana Kezika uzsvēra, ka projekts top kopā ar kaimiņiem lietuviešiem.

„Mēs veidosim ekspozīciju zāli un renovēsim vecu, pamestu ēku pie skolas , kur veidosim muzeju," ar projektu iepazīstināja Kezika. "Vēl veidosim mājas lapu un labiekārtosim bunkuru vidi. Maršruts būs garš, vairāk nekā 100 kilometru Latvijas un Lietuvas teritorijā. Bet, lai to būtu ērti iziet, mēs arī iegādāsimies velosipēdus un arī elektrovelosipēdus.”

Šobrīd Daugavpils novadā jau domā, ko likt topošā muzeja ekspozīcijā, lai tas apmeklētājiem ir interesants un saistošs.

„Līdzīgi muzeji ir Francijā un citur Austrumeiropā, taču mūsu pusē tādu nav," uzsvēra Gradkovskis. "Šo maršrutu izejot, varēs pieskarties pie dzīvās vēstures, jo tie bunkuri nav pārveidoti, tie ir tādi, kādi bija toreiz, pirms 100 gadiem. Spektrs, kas būs muzeja ekspozīcijā ir visdažādākais, tās ir granātas, lielgabali, šautenes, žetoni, ķiveres. Grūtāk ir ar pašām formām, diez vai oriģinālā izskatā mēs kaut kur tās atradīsim. Esam padomājuši arī par to, ka ne visos gadalaikos varēs nokļūt dabā, mežā, kur atrodas ierakumi un bunkuri. Tāpēc vienu bunkuru plānojam izveidot kā kara laika imitāciju. Piedāvāsim arī iespēju sarīkot pusdienošanu kara laukā.”

Gan Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršrutu, gan jauno muzeju Medumos plānots atklāt jau 2023. gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti