Panorāma

Krievijā par prezidentu nobalsojuši gandrīz 60%

Panorāma

Eksperti: "Panorāmai" ir nozīmīga loma

Markas cauri laikiem un iekārtām

Markas – iekārtu un varu atstātais vēstures zīmogs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nacionālajā enciklopēdijā lasāms, ka līdzīgi kā ar naudu katra valsts iekārta un vara savu zīmogu vēsturē atstājusi arī uz pastmarkām. Interesanti, ka markas Latvijā pat drukātas otrpus vērtību zaudējušai naudai.

Šobrīd grūti pateikt, tieši kā tas bija iespējams, taču pirmā Latvijas marka tika nodrukāta un pasta kantoros parādījās tieši mēnesi pēc Latvijas valsts proklamēšanas – 1918.gada 18.decembrī.

“Tā ir unikāla pasaulē ar to, ka ir drukāta otrā pusē armijas ģenerālštāba kartēm.

Nekad nevienā citā ne valstī, ne teritorijā  uz naudas zīmju otras puses,” zina stāstīt Latvijas Filatēlistu savienības prezidents Raimonds Jonītis.

Praktisku iemeslu dēļ marku drukāšanā jaunā Latvijas valsts nebija izvēlīga – markas tika drukātas arī otrpus vērtību zaudējušai naudai.

Un līdzīgi kā ar naudu – mainoties varām, mainījās arī markas.

Jaunā neatkarīgās Latvijas valdība neatzina vācu okupācijas markas, tikai dažus mēnešus pastāvējusī padomju varas atbalstītā pagaidu valdība par nederīgām pasludināja savu priekšgājēju izdotās. Sākoties Otrajam pasaules karam, aktuālas atkal kļuva markas ar Hitlera ģīmetni, pēc tam derīgas bija tikai PSRS mazās vērtszīmes.

“Katra valsts vai katra vara ir centusies uz pastmarkām attēlot to, kas tai liekas svarīgs un būtisks. Pastmarkās bieži vien var izsekot katras valsts attīstību, var redzēt valsts nozīmīgākās personas, objektus. Gandrīz jebkas, kas šai valstī ir svarīgs, tiek attēlots pastmarkās,” stāsta Latvijas Pasta filatēlijas nodaļas vadītājs Edmunds Bebrišs.

Padomju laikā markas kļuva par nelielu, taču ļoti interesantu logu uz pasauli.

Tā bija legāla iespēja kaut nedaudz iepazīt citādi neaizsniedzamas un tālas zemes. “Šīs pastmarkas varēja iegādāties, ar viņām varēja oficiāli mainīties. Oficiāli bija aizliegtas markas ar Hitlera ģīmetni pārdošanā, visas pārējās – Staļins, Mao, Kimirsens, karalienes, visi Amerikas prezidenti – tas viss bija normāls maiņas materiāls,” stāsta Jonītis no Filatēlistu savienības.

Gada nogalē iznākošajā Nacionālajā enciklopēdijā būs lasāms, ka Latvijas markas nav no dārgākajām pasaulē, taču savas salīdzinoši nelielās tirāžas dēļ tās ir pasaules filatēlistu iecienītas. Piemēram, Latvijas Pastam piederošā marku kolekcija ar aptuveni 80 tūkstošiem dažādu valstu marku, kas izdotas no 1918.gada līdz Otrajam pasaules kara sākumam, kara laikā pazuda.

“Šīs kolekcijas vērtība tiek lēsta 2-2,5 miljoni eiro. Stāsts par šo kolekciju ir interesants ar to, ka tā piederēja Latvijas Pastam pirms kara, kara laikā tā tika aizvesta uz Vāciju, un tikai 90.gados tā atkal atgriezās atpakaļ Latvijā, kad viņa Vācijā tika atrasta,” stāsta Bebrišs.

Piemēram, populārajā interneta izsoļu lapā “e-bay” Latvijas markas var nopirkt dažādās cenās, sākot no pārdesmit centiem līdz dažiem desmitiem dolāru par vienu marku. Dārgākās ir īpašas un jocīgas markas, piemēram, Kuldīgas pilsētas izdotā tiek pārdota par nepilniem 30 dolāriem. Bet piecu marku komplektu, kas 1933.gadā tika izdots par godu Latvijas lidotāju ceļojumam uz Āfriku, var nopirkt par gandrīz 400 dolāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti