«Maldāmies, ka alkohols silda». Ko par «grādīgo» kaitīgumu rakstīja pirms 115 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kalendārs nekad nav bijis tikai dienu rādītājs, tas centās būt arī enciklopēdija un padomdevējs dažādām dzīves situācijām, Latvijas Radio rubrikā "Gadsimta kalendāri no Nacionālās bibliotēkas krātuvēm" stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) speciālisti. Piemēram, ''Zīslaka Kurzemes un Vidzemes laika grāmatā 1904. gadam'' sniegti padomi, kā uzturēt veselību.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālisti par Zīslaka Kurzemes un Vidzemes laika grāmatu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

 

 

 

Par alkohola lietošanu fragments no ''Zīslaka Kurzemes un Vidzemes laika grāmatas'' ar bildēm 1904. gadam (saglabāta oriģinālrakstība):

  • Lai viņš arī nepiederētu pie atturībniekiem, ikvienam cilvēkam tomēr jāpabalsta rīkošanās pret alkoholu, ievērojot lielo skaitu upuru, kuri katru brīd rodas caur nepareizu alkohola lietošanu.
  • Mēs maldāmies, domādami, ka alkohols silda. Gan viņš rada siltumu caur to, ka viņš miesās sadeg, bet siltuma jūtas nāk tik no tam, ka asiņu strauti zem alkohola iespaida izplešas un tā lielāks daudzums asiņu tek pa ādas dzīslām. Bet caur to aiziet daudz siltuma apkārtējā gaisā, un īstenībā notiek siltuma zaudējums, kā to gluži vienkārši ar termometru var pierādīt...
  • Vācu zaldātiem jau sen dod šnabja vietā kafiju un tēju un pēdējā laikā arī šokolādi un cukuru. Jo alkoholu saturošie dzērieni neatnes nevien nekādu labumu, bet viņi kaitē, un kad ievērojam statistiku, attiecoties uz alkoholu, tad tiešām varam iztrūkties.

Vairāk par kalendāru

''Zīslaka Kurzemes un Vidzemes laika grāmatu ar bildēm'' izdeva Eduards Zīslaks Jelgavā. Kalendārs iznāca no 1887. līdz 1914. gadam.

Pirmais E. Zīslaka izdotais kalendārs domāts 1888. gadam, pēdējais kalendārs ar šādu nosaukumu paredzēts 1915. gadam un izdots Pirmā pasaules kara iesākuma gadā. No pirmā līdz pat pēdējam kalendāra laidienam tā cena bija nemainīga – 10 kapeikas.

Šīs kalendārs aptver daudz un dažādas dzīves jomas.  Kalendārs iesākās ar krievu ķeizariskā nama personu un viņu dzimšanas dienu uzskaitījumu. Tālāk sekoja pareizticīgo svētki un tikai tad kalendārijs ar vārda dienām, dienu garumu un laika prognozi.

Sekoja gaidāmo tirgu uzskaitījums, stāsti, dzejas un raksti zinātkāriem lasītājiem, kā arī sludinājumi – kur, ko un par cik var iegādāties, ko labu lasīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti