Dienas ziņas

Dānis regulāri ziedo Padures mazpulkam

Dienas ziņas

Īrijā gatavojas Dziesmu un deju svētkiem

LMA studenti izpēta Āraišu arheoloģisko parku

Mākslas akadēmijas studenti izpēta Āraišu arheoloģisko parku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Āraišos netālu no ezerpils izrakumos kā pētnieki piedalījušies Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studenti, kuri apgūst mākslas vēsturi. Studenti atzīst, ka tas ir vērtīgs papildinājums lekcijās gūtajām zināšanām. Un šoreiz sniegts arī pienesums arheoloģiskā parka pētniecībā.

Āraišu mūra pils priekšpils daļā LMA studenti strādā eksperimentālās arheoloģijas laukumā. Daudziem studentiem šī ir pirmā pieredze arheoloģijā un ne tikai tāpēc, ka tie studē pirmajā kursā.

Mākslas akadēmijā prakse arheoloģijā šobrīd atjaunota pēc ilgstoša pārtraukuma. Studenti atzīst, ka strādāt arheoloģiskajos izrakumos esot fiziski grūti, zeme šajā vietā ir smaga un tajā ir daudz sakņu.

"Manuprāt, šī ir lieliska izdevība praksē izbaudīt to, ko nozīmē lekciju laikā iegūtās zināšanas un arī lieliska iespēja atbraukt uz Āraišu ezerpili," lēš LMA Mākslas vēstures un teorijas 2.kursa studente Kate Švinka. "Ir ļoti jābūt acīgam un jāsaprot, ka ne visi akmentiņi, ko mēs atrodam, ir metami čupā, un ne visi arī ir savācami un ierakstāmi atradumu sarakstā, tā lielākā prakses pielietošana ir ar tiem atradumiem."

Šī teritorija iepriekš ir pētīta salīdzinoši maz. Pētnieka Jāņa Apaļa laikā pētīts ezera krasts tuvāk ezerpilij, meklējot liecības par dzīvi 9., 10.gadsimtā. Bet jau tolaik tika atrastas liecības arī par dzīvi viduslaikos.

Arī 2012.gadā notika izrakumi salīdzinoši netālu, bet šo darbu vadītājs vēsturnieks Artūrs Tomsons spriež, ka šajā laukumā kopā ar studentiem izdevies atrast vairāk liecību nekā iepriekš pētītajā vietā.

"Mums ir diezgan interesantas liecības par apdzīvotību viduslaikos, nav nekā no ezerpils laika, bet ir, piemēram, arbaleta bultas uzgaļi, keramika, dzīvnieku kauli, ko 2012.gada izrakumos atradām ļoti maz," atzīst  arheologs, vēsturnieks Tomsons.

Atradumi datējami ar 13. un 14.gadsimtu. Atrastas arī dažādas liecības par lauksaimniecību un lopkopību, kas liek domāt, ka šī vieta izmantota kā saimniecības zona. Starp atradumiem arī dažādas naglas, dzīvnieku zobi, dažādi kauliņi un māla sakausējumi, manāmas arī degšanas pēdas un daudzi dažādi koka fragmenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti