Sadaļas Sadaļas

#LV99plus: Turpmāk arī Baltijā varēs nopirkt minerālūdeni no slavenākajiem Vācijas kūrortiem

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Marija Bērza

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas hronoloģiski stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti.

Marija Bērza (dzimusi Tišlere) 29 gadi (dzimusi 1888. gada 1. decembrī) – Kuldīgas vācbaltu amatnieka meita, kura īsi pirms kara apprecēja turīga latviešu saimnieka vecāko dēlu Ansi Bērzu. Sākoties karam vīru iesauca armijā. Viņš piedalījās Prūsijas ofensīvā un pēc Tannenbergas kaujas kļuva par karagūstekni. Vīra ģimene pēc Kurzemes okupācijas sākuma devās bēgļu gaitās un vīra brālis Kārlis pieteicās strēlniekos. Marija pati nedevās bēgļu gaitās un kopā ar savu mazo meitiņu Annu (dzimusi 1912. gadā) palika pie saviem vecākiem Kuldīgā. Marijas rūpju centrā ir viņas vīrs, kuram viņa regulāri sūta vēstules, pārtikas paciņas un cita veida palīdzību. Paralēli Marija sarakstās arī ar savu māsu Vilhelmīni, kura dzīvo Liepājā. Tāpat ar Mariju cenšas sazināties vīra vecāki, kuri grib uzzināt kaut ko vairāk par savu dēlu. Marija aplūkotajā periodā pamatā uzturas Kuldīgā, periodiski dodas apciemot māsu Liepājā.

Par diskusiju platformu šiem notikumiem un tā laika dzīvesstilam piedāvājam mūsu "Facebook" grupu "Dzīvā vēsture",bet Marijai ir arī savs "Facebook" profils. 

Tirgotājs Blaus bija devies kopā ar citiem Kurzemes tirgotajiem un rūpniekiem vizītē uz Vāciju. No tās viņš ir atgriezies ar jaunu ideju  un kontaktiem ienesīgai rūpalai.

Visā pasaulē labi zināmas slavenās Vācijas kūrortpilsētas – Kisingena, Vīsbādene, Emza, Zodena u. c. Ārsti uzskata, ka turienes minerālūdens ir īpaši veselīgs, un arī pie mums turīgākiem pacientiem ieteica slaveno vācu ūdeni lietot uzturā. Tomēr pirms kara vācu minerālūdens bija dārgs un grūti pieejams. Iemesls tam bija uzliktās ievedmuitas, kas padarīja tā ievešanu nerentablu. Lai tiktu pie kārotā, bagātnieki brauca uz Vācijas kūrortiem, tikmēr pārējiem nācās baudīt mūsu pašu Vērmanes minerālūdeni.

Tagad ierobežojumu attiecībā uz Vācijas preču ievešanu vairs nav. Un Blaua kungs cer izmantot jaunos apstākļus savā labā. Viņš Vācijā ir iepazinies ar turienes minerālūdens tirgotājiem un jau drīzumā cer ievest Kurzemē un Vidzemē izslavēto vācu minerālūdeni.

Tomēr jāsaka, ka viņš nav vienīgais, kurš nonācis pie šādas idejas. Kā stāstīja viena mana  paziņa, Rīgā jau var nopirkt Vācijas minerālūdeni. Vien cena diezgan augsta – 80-100 kapeikas par pudeli. Vai Blaua kungam izdosies savu minerālūdeni pārdot par lētāku cenu?

*1918. gada 6. jūlija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt