#LV99plus: Strēlnieki masveidā dezertē

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Bites mājās ieradies negaidīts ciemiņš. Viņa brālēns no Kurzemes – Jānis. Jānis līdz šim bija strēlnieks un dienēja 6. Tukuma latviešu strēlnieku pulkā. Bijām jau visi dzirdējuši baumas par strēlnieku nosūtīšanu uz Petrogradu aizsargāt lieliniekus. Kā Bite stāsta, Jānis esot bijis kategoriski pret braukšanu uz Petrogradu.

Kad pulka padoma izlēma, ka pulks brauks uz Petrogradu, Jānis pameta strēlnieku rindas.

Pēdējās dienas viņš bija kopā grupiņu citu strēlnieku, kas pameta šo pulku, klīdis pa Vidzemes laukiem. Tad viņš atcerējās savus sen nesatiktos radus Cēsīs un lūdza pajumti Bites vecāku mājās. Bites vecāki par šo ciemiņu neesot sajūsmināti, bet viesmīlību atteikt nevar. Tikmēr Biti sarūgtina tas, ka Jānis pagaidām nav diez ko runātīgs. Par dienestā piedzīvoto stāsta nelabprāt. Mūs visus tirda spēcīga interese, bet Bite teica, ka labāk pagaidām Jāni likt mierā.

*1917. gada 13. decembra ieraksts dienasgrāmatā

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti