#LV99plus: Šodien noslēdzas iestājeksāmeni Ausēja reālģimnāzijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Es šodien, cerams, būšu sekmīgi nokārtojis iestājeksāmenus Longīna Ausēja reālģimnāzijā. Pāriet uz jaunu skolu es kāroju jau kopš pavasara, kad uzzināju, ka Ausēja kunga vadītā reālskola pārtapa par pilntiesīgu reālģimnāziju.

Reālģimnāzijas mērķis ir sagatavot latviešu jauniešus studijām augstskolās. Ņemot vērā augstos mērķus, skolā mācīsies tikai paši uzņēmīgākie un mērķtiecīgākie. Šeit vairs nebūs tādi dauzoņas kā mans skolas biedrs Skals.

Arī skolotāji būs visaugstākās zortes – gandrīz visiem ir augstākā izglītība. Mums mācīs tādi zināmi sabiedriskie darbinieki kā Frīdis Zālītis, Teodors Zeiferts un Arveds Smilga. Patiesi cienījami vīri. Tēvs atbalsta manu lēmumu un bez ierunām ir gatavs segt 160 ostrubļu lielo gada maksu.

Vienīgi domstarpības izcēlās par klases izvēli. Vecāko klašu studenti ir sadalīti divās klasēs. Vienā sagatavo brīvo mākslu studijām, bet otrā tehniskajām studijām. Es, protams, gribētu studēt brīvo mākslu – vēsturi. Bet māte īpaši stingri iestājās par labu tehniskajām studijām, jo tādā gadījumā es studētu Rīgā nevis Tērbatā. Viņasprāt, tā būtu drošāk. Visi mani argumenti atbira, un tēvs mīļā miera labad skubināja mani piekāpties mātei. Vismaz pagaidām. Nācās pakļauties vecāku spiedienam.

*1918. gada 19. augusta ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti