#LV99plus: Sociāldemokrāti cer atjaunot mieru Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Sociāldemokrāti ir vienīgais saprātīgais politiskais spēks Eiropā, kas var to glābt no iznīcības. Šonedēļ Lielbritānijā notika Darba partijas kongress, un svarīgākā tēma bija miera atjaunošana Eiropā.

Otrā pusē – Austroungārijā un Vācijā - līdzīgas idejas atbalsta turienes sociāldemokrāti. Par tiltu starp abām pusēm cer kļūt Nīderlandes sociāldemokrāti. Kā neitrālas valsts pārstāvji viņi var pretendēt uz godīga starpnieka lomu.

Diemžēl sociāldemokrāti tā arī nekur nav tuvumā valdībai. Viņi var izmantot parlamentus kā tribīni savam viedoklim, bet tas arī viss. Kamēr buržuāziskās valdības neieklausīsies, kara šausmas turpināsies. Vienīgā cerība, varbūt viņi būs guvuši kādu mācību no Krievijas. Kara smagums var salauzt pat visspēcīgākās valstis.

*1918. gada 29. jūnija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti