#LV99plus: Šķelšanās Latvijas Revolucionāro sociālistu partijā

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Sociālistu problēma allaž ir bijusi savstarpēja nesaticība. Nav pagājušas pat pāris nedēļas, kopš savu darbību legalizēja sociālrevolucionāri, kad eseru rindās jau pirmā lielā šķelšanās. Šodien norisinājās pirmā partijas biedru pilnsapulce kopš Latvijas neatkarības pasludināšanas. Tās rezultāts – partija ir sadalījusies divās daļās.

Galvenais strīda iemesls bija partijas biedru darbība Tautas padomē. Trīs partijas biedri – Traubergs, Skubiķis un Albertiņš -, šobrīd ir padomes locekļi, bet viņu iesaiste tajā nebija balstīta uz plašāku partijas biedru piekrišanu.

Šodien, sanākot partijas pilnsapulcei, izrādījās, ka partijas vairākums ir pret eseru darbību Tautas padomē. Kā galveno argumentu tā dēvētie kreisie eseri min pagaidu valdības buržuāzisko raksturu. Tā nepārstāvot strādnieku intereses, un tāpēc eseri nevar tādu pabalstīt.

Rezultātā biedru vairākums nobalsoja par izstāšanos no Tautas padomes, pielemjot, ka tomēr pilnīgā opozīcijā jaunajai valstij viņi ar neiešot. Tā vietā  eseri uzmanīšot pagaidu valdības darbu un kritizēšot, ja tās lēmumi būs pretēji strādnieku interesēm.

Ar lēmumu nebija mierā mazākums, tostarp Tautas padomē pārstāvētie biedri. ‘’Labējo eseru’’ priekšstāvis Traubergs paziņoja, ka partijas vairākums ir meties lielinieciskuma apkampienos un ka atdalījusies grupa dibināšot pati savu partiju. Skumji, ka sociālistiskais spārns grimst dziļās ķildās.

*1918. gada 24. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti