#LV99plus: Rīgas Strādnieku deputātu padome nobalso par visu privāto veikalu slēgšanu

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Fakts aiz stāsta: Latviešu lielinieki bija apņēmušies pēc iespējas īsākā laikā pilnībā izskaust kapitālismu Latvijā. Pētera Stučkas Padomju Latvijas pastāvēšanas 5 mēnešos latviešu lielinieki pieņēma virkni radikālu līkumu, cerot pilnībā iznīcināt privātīpašumu un privāto uzņēmējdarbību Latvijā.

Lielinieki Rīgā ir apņēmušies pilnībā izskaust kapitālismu. Viens no ceļiem mērķa sasniegšanai ir visu Rīgas privāto veikalu slēgšana. Ik viens veikals Rīgā ir nekavējoties jāslēdz. Ja veikala īpašnieks vēlas turpināt tirdzniecību, viņam ir jāiesniedz lūgums dažādās pilsētas iestādēs, kuras pēc tam izvērtēs vai veikala nestais sabiedriskais labums ir pietiekami lielas, lai atļautu tā darbības atsākšanu. Ja lēmums būs negatīvs, visa tajā atrodamā prece nonāks tiešā valsts pārvaldībā. Praktiski nevienam veikalam nav cerības iegūt pozitīvu lēmumu. Pat nedaudz dīvaini paliek, iedomājoties, ka turpmāk Rīgas ielu malās vairs nebūs neviena veikala.

*1919. gada 11. maija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt