#LV99plus: Rīgā viesojas Bavārijas princis Leopolds

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Vakardien Jāņu svinības Rīgā nomāca Bavārijas prinča Leopolda vizīte. Princis Rīgā iebrauca jau agrā rīta stundā ar speciālu vilcienu no Rēveles. Kā stāsta, tad dzelzceļa stacijā viņu sagaidīja vērienīga procesija, tostarp pilsētas domes vīri, gubernators, goda sardze un orķestris.

Pēc svinīgās uzņemšanas princis ar automobili devās ekskursijā pa Rīgu. Izbrauciens nozīmēja to, ka daudzas Rīgas ielas bija slēgtas. Rezultātā pat veidojās nelieli sastrēgumi – pēdējos mēnešos kaut kas Rīgai īpaši neierasts, it īpaši svētdienā.

Rīgas vācieši par prinča vizīti ir sajūsmā. Viņi dievina princi kā dižu kara varoni. Viņš ir tikai viens no 5 kara vadoņiem, kurš ir saņēmis Dzelzs krusta Lielkrustu, un šis sasniegums tiek uzsvērts pie katras iespējas.

Leopoldu pavada arī viņa dēls Georgs, kurš daudz labāk pazīstams no avīžu tenku slejām nekā ar kādiem citiem sasniegumiem. Īsi pirms kara viņš apprecēja Austrijas erchercogieni Izabellu, tomēr abu jauno cilvēku starpā neuzplauka mīlestība. Pēc medusmēneša abi iesniedza lūgumu pāvestam anulēt laulību. Ak, cik tie bija naivi laiki, kad avīzes varēja veltīt visu savu uzmanību šādu tālu muļķību atspoguļošanai.

Lai nu kā, sākotnēji bija plānots, ka Leopolds Rīgā uzturēsies vairākas dienas. Tomēr, kārtīgi izviesojies un izbraukājies, viņš Rīgu esot pametis jau vēlu vakar vakarā. Vācieši par to nedaudz bēdīgi, bet man gan prieks. Vismaz pilsētā vairs nevaldīs sajukums. Pie tik smagām problēmām, kādas apkārt valda, karalisku personu apjūsmošana ir visīstākā niekošanās.

*1918. gada 25. jūnija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti