#LV99plus: Rēzeknē ebreji apspriež Balfūra deklarāciju

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Sāra Minca

Sāra Minca, 33 gadi (dzimusi 1884. gada 18. novembrī) – Sāra ir Rēzeknes veikala īpašnieka atraitne. Vīrs nomira 1917. gadā. Sārai ir trīs bērni. Bērnu apgāde ir viņas raižu centrā, tomēr viņa uztraucas arī par saviem diviem jaunākajiem brāļiem, kuri karo cara armijā. Sāras māsa dzīvo Daugavpilī. Sāra pamatā uzturas Rēzeknē.

Saziņas medijs lsm.lv vēstures seriālā #LV99plus: vēstules, ieraksti dienasgrāmatā.

Sārai ir arī savs "Facebook" profils, un viņa ar domubiedriem sazinās  "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

…Dvoiras Ārons brauca uz Minsku. Ko gribēja nopirkt – nenopirka, atgriezās tukšā. Atveda tikai visādas avīzes – “Der Wecker”, “Vorwärts” no aizjūras un vēl kaut kādas.

Es domāju – kurināšanai, bet muļķe Dvoira tās izlasīja. Tagad stāsta, ka visas avīzes raksta par kaut kādu Balforta paziņojumu. Kas ir tas Balforts, nezinu, bet Dvoira, lai arī lasīja, ir aizmirsusi. Anglis no Anglijas. Vispār tā Anglija ir dīvaina vieta. Neviens no mūsējiem tur nav bijis, bet tie, kas aizbraukuši, neatgriežas.

Šis Balforts aizgājis pie Anglijas karaļa. Bet kā iznācis pēc tikšanās ar karali – nācis klajā ar savu paziņojumu: sak, karalis labvēlīgi domājot par ebreju cerībām par dzīvi Palestīnā.

Nē, Firiņ, jūs mani paklausieties, es jums saku – Anglijas karalis domā par ebrejiem! Neēd, nedzer, naktīs neguļ, miesās izkrities, valsti nevada un tikai par ebrejiem domā. Arī jums jau ir jautri, tāpat kā man? Pagaidiet, klausieties tālāk, būs vēl jautrāk.

Tagad visi visiem sola visu. Un kas iznāk, ja visus solījumus klausās? Varu – Satversmes sapulcei, mieru – tautām, zemi – zemniekiem, bet Palestīnu – ebrejiem?

Tajās pašās avīzēs, ko atveda Ārons, raksta – turki Jeruzalemi aizsargā tā, ka nekādi angļi klāt netiek.

Un vēl tur ir rakstīts, ka ar Balfortu par karali pats Rotšilds runājis. Tad es pat klausīties pārtraucu, tā smējos – nu, ja atlicis tikai pārliecināt Rotšildu. Vieglāk par vieglu!

Visi sola, ko kurš spēj. Melo, galvas cilvēkiem jauc. Un nav viņiem kauna…

 *1917.gads, 6.decembris. Sāras stāstījuma pavecajai kaimiņienei Firai. Tiešs noraksts.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti