#LV99plus: Pilsonisko partiju delegāti dodas uz Valku

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Māte šodien ir pārvērtusies visīstākajā erīnijā, gatava savā niknumā saplosīt tēvu par zvēresta laušanu. Pēc iepriekšējā brauciena uz Valku tēvs bija solījies, ka nekur neplāno doties. Bet tad viņš šodien paziņoja, ka viņam atkal ir jābrauc uz Valku. Mātes atbilde līdzinājās visdramatiskākajam, ko esmu lasījis antīkajās vārsmās.

Pēc situācijas īslaicīgas nomierināšanās, tēvam bija jāskaidro, kur un kāpēc viņš dosies. Izrādās, pēc 2 dienām Valkā sāksies liela sanākšana, kurā pulcēsies visu nacionālo politisko spēku pārstāvji un lems par tālāko Latvijas nākotni. Viņš izbrauks jau rīt no rīta, bet līdz šim neesot varējis par to nevienam stāstīt.

Pastāvot bažas, ka lielinieki varētu mēģināt arestēt tos, kas mēģinās uz šo sapulci braukt.

Tā nu gan tēvam nevajadzēja teikt. Mātes dusmas pieņēmās vēl lielākā spēkā: ‘’Arestēs! Tad jau arī varbūt nošaus? Tu esi pilnīgi prātiņu izkūkojis, Miķeli!’’

Tēvs mēģināja skaidrot, ka viņš sev nekad nepiedos, ja nebūs klāt šādā vēsturiskā brīdī. Viņš paredzot, ka tiks pasludināta Latvijas valsts. Pašiem sava valsts. Māte sāka histēriski smieties, nosauca tēvu par trako nama ķēniņu un pameta virtuvi.

Šovakar tēvs ar māti vairs nesarunājās.

*1917. gada 27. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti