Sadaļas Sadaļas

#LV99plus: Pēdējo mēnešu laikā Rīgā ir uzplaukusi naudas viltošana

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Nikolajs Balašovs

45 gadus vecs, intelektuālis, kadetu partijas biedrs. Pirms kara bija krievu valodas un vēstures skolotājs ''Academia Petrina''. Kad 1915. gadā skolu evakuēja, Nikolajs atteicās doties Taganrogu. Iemesls izvēlei palikt bija viņa sieva, vācbaltiete Emīlija nevēlējās pamest dzimto Jelgavu. Viņš ir viens no retajiem krieviem, kas palicis Jelgavā arī pēc vācu okupācijas sākuma. 

Nikolajam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš par šiem notikumiem un 1917.gada sadzīvi diskutē "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Gaužām nepatīkamu pārsteigumu šodien piedzīvoju, iepērkoties pilsētas pārtikas veikalā. Kopumā par produktiem man bija jāmaksā 6 ostrubļi. Iedevu pārdevējam 25 rubļu naudas zīmi. Pārdevējs naudas zīmi uzmanīgi aplūkoja un tad nikns paziņoja, ka tā ir viltota, un momentā izgrieza tajā lielu caurumu, padarot to nekam nederīgu.

Atguvies no apstulbuma, protestēju. Kā gan viņš zina, ka nauda ir viltota un, ja tā patiesi ir viltota, tad noteikti jāizsauc policija. Mans protests tikai vēl vairāk saērcināja pārdevēju. Viņš uzbļāva, lai vācos prom no letes un netaisu vēl lielāku rindu. Arī turpmāki mani mēģinājumi noskaidrot ko vairāk bija neveiksmīgi un biju spiests doties prom bez produktiem un naudas.

Sliktāku situāciju padarīja tas, ka vairāk naudas man nemaz nebija līdzi. Kabatas tukšas, bet kaut kā ir jāvar tikt ar vilcienu mājās. Gāju uz stacijas pusi un domāju, ko lai iesāk? Neviens kasieris man negribēs pārdot biļeti uz krīta, bet no garāmgājējiem lūgt naudu būtu zem mana goda.

No grūtas situācijas mani izglāba paziņas Hāna kunga satikšana. Viņš arī brauca uz Mītavu un labprāt aizdeva man naudu biļetei. Izstāstīju viņam savu nelaimīgo atgadījumu. Hāna kungs atbildēja, ka arī viņam ir nācies saskarties ar viltotu naudu. Tagad viltojumu esot īpaši daudz, jo pagaidu naudas zīmes esot viegli viltot. Bet pārdevēja rīcība jebkurā gadījumā esot bijusi pilnībā nepieņemama. Arī viņš esot redzējis, ka pārdevēji paši uz savu galvu iznīcina naudas zīmes, lai gan viņiem neesot nedz pietiekamu zināšanu, lai atpazītu viltotu naudu, nedz pilnvaru pašrocīgi iznīcināt viltotas naudas zīmes.

*1918. gada 11. jūlija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt