Sadaļas Sadaļas

#LV99plus: Nacionālās sapulces pieprasa neatkarību no Austro-Ungārijas impērijas

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Nikolajs Balašovs

45 gadus vecs, intelektuālis, kadetu partijas biedrs. Pirms kara bija krievu valodas un vēstures skolotājs ''Academia Petrina''. Kad 1915. gadā skolu evakuēja, Nikolajs atteicās doties Taganrogu. Iemesls izvēlei palikt bija viņa sieva, vācbaltiete Emīlija nevēlējās pamest dzimto Jelgavu. Viņš ir viens no retajiem krieviem, kas palicis Jelgavā arī pēc vācu okupācijas sākuma. 

Nikolajam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš par šiem notikumiem un 1917.gada sadzīvi diskutē "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Kā lasāms avīzēs, tad senie Habsburgu valdījumi – Austro-Ungārijas impērija - jūk pa visām vīlēm. Viena pēc otras neatkarību pieprasa nacionālās sapulces. Austrijas daļā savas sapulces ir gan vāciešiem, gan čehiem, gan jugoslāviem. Bet Ungārijas karalistē naidīgi viena pret otru ir nostājušās rumāņu un ungāru nacionālās sapulces.

Nu jau no impērijas gatavojas dzimt 5 nacionālas valstis, bet var dalīties arī vēl sīkāk. Katra no sapulcēm piesauc Vilsona 14 punktu deklarāciju un uzstāj, ka tai ir vēsturiskas tiesības uz plašām teritorijām. Protams, gandrīz vai nav vietu, kur prasības nepārklātos. Un tam visam pa vidu imperators Kārlis, kuram jāmēģina satrakotie zirgi noturēt grožos.

Vecā Eiropa, kurā uzaugu es, šķiet, izpūš savu pirmsnāves dvašu. Impēriju spozme nodziest. Krievija jau pagalam, Austrija tai piebiedrojas, un Vācija, šķiet, ar vairs ilgi neturēs. Kāda būs jaunā Eiropa?

*1918. gada 24. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt