#LV99plus: Mītavas vācieši līksmi par ziņām no Petrogradas

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Nikolajs Balašovs

45 gadus vecs, intelektuālis, kadetu partijas biedrs. Pirms kara bija krievu valodas un vēstures skolotājs ''Academia Petrina''. Kad 1915. gadā skolu evakuēja, Nikolajs atteicās doties Taganrogu. Iemesls izvēlei palikt bija viņa sieva, vācbaltiete Emīlija nevēlējās pamest dzimto Jelgavu. Viņš ir viens no retajiem krieviem, kas palicis Jelgavā arī pēc vācu okupācijas sākuma. 

Nikolajam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš par šiem notikumiem un 1917.gada sadzīvi diskutē "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Diemžēl šķiet, manas ļaunākās bažas ir piepildījušās. Boļševiki ir pārņēmuši Petrogradu. Šaubos, ka šie radikāļi ļaus tā vienkārši notikt brīvām konstitucionālās sapulces vēlēšanām. Viņu vara slēpjas padomēs, un viņi neriskēs.

Ak, šīs padomes, posts manai valstij.

Mītavas vācieši gan šķiet visnotaļ līksmi par ziņām no Petrogradas. Uz ielas es labāk neko neteikšu. Visi naivi cer, ka drīz tiks noslēgts miers austrumos un Vācija varēs ātri uzvarēt karu rietumos. Arī Emīlija izskatās šo ziņu iepriecināta. Centos viņai stāstīt, ko esmu redzējis un dzirdējis par boļševikiem un viņu darbību. Teicu, ka viņi neplāno apstāties ar Krieviju un neapstāsies, kamēr pasauli nepārņems revolūcijas liesmas. Bet viņu tas īpaši neuztrauca.

Vai tad varot būt sliktāk? Tagad, kad noslēgs mieru, atjaunošoties agrākā kārtība un mēs visi varēšot dzīvot laimīgi tālāk. Karš beigšoties un mums esot jādomā par jauniem, labākiem laikiem.

Kāds naivums, kāda muļķība.

Cilvēki, bēgot no vilka, tagad ir priecīgi satikt lāci.

*1917.gada 10. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti