#LV99plus: LSDSP atsauc atbalstu pagaidu valdībai un izstājas no Tautas padomes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Pēc trīs dienu ilgušām debatēm un balsojumiem ir noslēgusies Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas konference, kurā pulcējās pārstāvji no partijas nodaļām visā Latvijā. Šī bija līdz šim lielākā partijas vadošo biedru sanākšana, un, lai nodrošinātu plašākas telpas, to noturēja ebreju biedrības "Karmel" telpās Dzirnavu ielā 74.

Par galveno pieņemto lēmumu jāuzskata sociāldemokrātu izstāšanās no Tautas padomes un atbalsta atsaukšana pagaidu valdībai. Ar savu lēmumu sociāldemokrāti piebiedrojas kreisajiem eseriem, atstājot starp pagaidu valdības atbalstītājiem gandrīz pilnībā tikai pilsoniskās partijas.

Iemesli atbalsta atsaukšanai ir skaidri. Sociāldemokrāti stingri noraida pagaidu valdības saistīšanos ar sabiedroto imperiālistiem, kā arī arvien nedemokrātiskāko valdības politiku un pieaugošo preses cenzūru.

Īpašu nemieru izraisa valdības ciešā sadarbība ar britiem. Pirms nedēļas "Sociāldemokrāta" lappusēs bija rakstīts, ka angļi esot panākuši, ka Liepājas policija izklīdina strādnieku sapulci. Līdzīgas bažas pastāv, ka angļu karakuģi varētu palīdzēt pagaidu valdībai apspiest strādnieku protestus Rīgā.

Tomēr, neskatoties uz atbalsta atsaukšanu pagaidu valdībai, sociāldemokrāti atsakās mesties lielinieciskuma apskāvienos. Partijas mērķi ir skaidri un tieši – demokrātija un sociālisms.

*1918. gada 28. decembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti