#LV99plus: Lielinieki plāno aģitācijas kampaņu okupētajā Rīgā

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Ņuha

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Jānis ‘’Ņuha’’ Šmitiņš, 20 gadi (dzimis 1897. gada 5. oktobrī) – Grīziņkalna pašpuika, kuram ir zināma vienīgi viņa māte strādniece. Pēc februāra revolūcijas Jānis kļūst par aktīvu lielnieku atbalstītāju. Arī sākoties vācu okupācijai, Jānis turpina savu nelegālo darbību. Jānis ar biedriem mēģina izjaukt reformācijas 400-gades svinības Rīgā. Šis nodoms izgāžas, un Jāni noķer policija. Nonācis apcietinājumā, Jānis piekrīt kļūt par policijas informatoru.

Ņuham ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Jānis Šmitiņš lielinieku pagrīdes šūniņas sapulcē Rīgā piedāvā plānu rīcībai:

Biedri, revolūcija ir uzvarējusi Krievijā. Bet mēs nedrīkstam atslābt. Mums ir jādara vairāk. Mums vajag ar šitiem te fričiem strādāt. Es pats redzu tos zaldātus.

Viņi te negrib būt. Viņi grib mājās.

Un mums ar viņiem jārunā. Jāstāsta, ka nevajag te būt. Kamēr viņi ar mums te, franču kara gūstekņi viņu freilenes, māsas un sievas... Nav ko te tupēt. Un mums to vajag skaidri pateikt. Vajag iet un runāt. Daudz runāt. Teikt – mēs visi esam proletariāts. Bet virsnieki – buržuji.

Bet to vajag tā nemanāmi. Lai mūs visus uzreiz ķurķī nesamet. Vajag skatīties, kur šie iedzer. Redzam kādu, iet klāt. Tie, kas no mums nedaudz māk vāciski. Ejam un runājam. Mums te kaut kur vācu papīri stāv. Ja redzam, ka interesē, jādod viņiem. Vajag, lai viņi saprot. Saprot kārtīgi. Jo vairāk mēs stāstīsim, jo labāk.

Kurš gan cits, ja ne mēs, dabūs fričus prom! Kurš gan cits, ja ne mēs, vadīs revolūciju!

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti