#LV99plus: Lielinieki izrēķinās ar mācītājiem

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Lielinieki sākuši izrēķināties ar mācītājiem. Aizvakar Tautas tribunāla priekšā stājās mācītājs Andrievs Niedra. Viņu lielinieki apvaino par Kalsnavas draudzes musināšanu uz bruņotu sacelšanos, kontrrevolucionāru bandu organizēšanu un lielinieku iecelto ierēdņu apvainošanu un nomelnošanu.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Tēvs saka, ka tas viss ir pilnīgs farss.

Tas, ko mācītājs Niedra darīja Kalsnavā, bija pilnīgi pareizi. Viņš organizēja visus vietējos saimniekus, kuriem pieejami ieroči, lai kopīgiem spēkiem padzītu dezertieru bandas, kuras izlaupa Vidzemi.

Vairāk vajadzētu šādas organizētas vienības un spējīgus organizatorus ar stāju kā mācītāju Niedru. Un, protams, ka šāds vīrs necietīs visas tās stulbības, ko sastrādā lielinieku amatiem izvirzītie iznireļi. Viņi ir pelnījuši ne tikai rupjāku vārdu, bet arī kārtīgu kāvienu.

Niedra tagad ir atbrīvots pret drošības naudu un tūliņ arī sasauca nelielu domubiedru sapulci mācītāja Maldoņa mājā. Tēvs arī, neskatoties uz mātes asiem iebildumiem, šodien devās uz šo sanākšanu. Niedra esot uzstājies ar spēcīgu sprediķi, un tēvs šodien pārnāca mājās iedvesmots. Tēvs mājās teica, ka, neskatoties uz visiem lielinieku mēģinājumiem iedzīvināt savu revolūciju, vēl ir pietiekami daudz nacionāli domājošu latviešu. Gan šeit redzams, ka drosmīgi vīri ir gatavi pretoties, gan arī Krievijas lielajās pilsētās tautiski domājošie šobrīd organizējoties un cīnoties, lai būtu mums Latvija.

Māte gan nedalīja tēva pacilātību. Viņa norādīja uz to, ka iet uz sapulci bijusi liela kļūda. Lielinieki noteikti visus piefiksējuši, un nebūtu jābrīnās, ka sekos jauni aresti. Nebūtu arī pārsteigums, ka pašu mācītāju Maldoni arestēs par šādām darbībām.

*1918.gada 30.janvāra ieraksts 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti