#LV99plus: Līdz Satversmes sapulces vēlēšanām saasinājumi nav gaidāmi

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Šodien tēvs atgriezās no Valkas un sāka stāstīt mātei kaut ko par vēlēšanu iecirkņu organizēšanu un pienākumiem, kas ģimenei būs jāuzņemas, lai palīdzētu Satversmes sapulces vēlēšanu organizēšanai Cēsu apriņķi.

Mani gan vairāk interesēja jautājums: vai sāksies pilsoņu karš un vai kontrrevolucionāri uzbruks Cēsīm? Šīs divas tēmas bija svarīgākā aktualitāte visu skolas dienu.

Tēvs man visu izskaidroja:

Pirmkārt, nekāda kara nebūšot, jo visi gaidot Satversmes sapulces vēlēšanas.

Otrkārt, lielinieki, visticamāk, tāpat drīz pazaudēšot varu. Viņi esot pārāk vāji, lai noturētos valdībā, un tieši Satversmes sapulce pieliks punktu visam šim balagānam.

Treškārt, vai tad es neesot sapratis, ka mēs, mūsu ģimene, esam tie kontrrevolucionāri. Tāds esot ikviens nacionāli un latviski domājošs cilvēks lielnieku acīs.

Es tēvam pastāstīju par notikumiem Cēsu stacijā. Viņš atbildēja, ka par to jau visu esot dzirdējis. Stacijas ieņemšanai neesot nekāda sakara ar lielo politiku. Tā esot visīstākā laupīšana. Man arī pašam esot vairāk jāuzmanās no šiem ‘’strēlniekiem’’, nekā jābēdā par kādām tālām revolūcijām.

Tagad esmu priecīgs, jo varēšu tēva argumentus rīt visiem atstāstīt un parādīt sevi kā gudru un nosvērtu domātāju.

*1917. gada 15. novembra ieraksts dienasgrāmatā

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti