#LV99plus: Latviešu izglītības biedrība organizē labdarības koncertu Rīgas 2. teātrī

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Nikolajs Balašovs

45 gadus vecs, intelektuālis, kadetu partijas biedrs. Pirms kara bija krievu valodas un vēstures skolotājs ''Academia Petrina''. Kad 1915. gadā skolu evakuēja, Nikolajs atteicās doties Taganrogu. Iemesls izvēlei palikt bija viņa sieva, vācbaltiete Emīlija nevēlējās pamest dzimto Jelgavu. Viņš ir viens no retajiem krieviem, kas palicis Jelgavā arī pēc vācu okupācijas sākuma. 

Nikolajam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš par šiem notikumiem un 1917.gada sadzīvi diskutē "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Šodien pirmo reizi uz Rīgu varēju paņemt līdzi arī Emīliju. Mēs bijām uzlūgti uz Latviešu izglītības biedrības labdarības koncertu Rīgas 2. teātrī. Abi ar Emīliju kā mazi bērni priecājāmies par iespēju uzvilkt svinīgāku apģērbu. Kur tie laiki, kad vilkta fraka un balles kleita.

Uz Rīgu braucām ar pēcpusdienas vilcienu. Tāpat kā mani pirmajā brauciena reizē arī Emīliju pārsteidza vilciena ātrā kustība.

Pats koncerts bija sarīkots priekšzīmīgi. Biedrības runas vīri izskaidroja grūto situāciju, kas saistīta ar trūcīgāko skolnieku mācību maksas segšanu.

Daudzi apdāvināti bērni un jaunieši pēc Rīgas ieņemšanas šajā frontes pusē ir palikuši bez vecākiem. Un, lai nelaistu šo tautas nākotnes daļu postā, visus klātesošos aicināja ziedot.

Pēc runām uzstājās Bernharada Muižnieka vadītais koris un dažādus dzejas un lugu fragmentus deklamēja Biruta Skujeniece. Šos priekšnesumus pavadīja klavieru un čella spēle. Skaista bija gan mūzika, gan dziedājumi, gan dzejas vārdi. Kaut nedaudz aizmirsās apkārt valdošās grūtības. Vienojāmies ar Emīliju, ka skolēnu labā ziedosim 10 ostmarkas.

*1917. gada 21. decembra ieraksts dienasgrāmatā

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti