#LV99plus: Lai glābtu rīdziniekus no bada, Rīgā ieved graudus no Ukrainas

Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Ja tukšs vēders, tad pat viscēlākās idejas var kļūt vienaldzīgas. Ar to nākas sadurties lieliniekiem. Apstākļus vēl nomācošākus padarījusi Jelgavas zaudēšana. Daļēji disciplīnu palīdz uzturēt terors, bet, kamēr nav ar ko izsalkumu mazināt, pat vislojālākajiem strādniekiem radīsies šaubas par komunisma nākotni Latvijā.

Jau kādu laiku lielinieki sola, ka glābiņš Rīgas strādniekiem nāks no Ukrainas. Bet solītie graudu kalni kā nenāk, tā nenāk. Līdz beidzot aizvakar Rīgā iebrauca teju simts vagonu garš vilcienu sastāvs. Vagoni graudu pārpilni. Baumas pilsētā izplatījās ātri. Vismaz uz brīdi būs atslodze no bada.

Bet šodien jau baumas daudz drūmākas. Izrādās Rīgai bija paredzēti tikai 10 vagoni. Pārējie devās tālāk, lai atslogotu Krievijas strādniecību. Atkal sejas sadrūmušas. Ja vien 10 vagoni tad skaidrs – vai nu atslogs būs pavisam īss vai arī graudi pienāksies tikai pašai lojālākajai strādniecības daļai. Bezcerība atkal sāk ieskaut Rīgu.

*1919. gada 4. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt