#LV99plus: Lai gan sācies ražas laiks, Rīgā iestājies kartupeļu deficīts

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Notiek kārtējā kara ačgārnība. It kā ir kartupeļu laiks,  un uz Rīgu plūst pilni vecumi. Bet tirgū un veikalos kartupeļus nopirkt gandrīz it nemaz nav iespējams. Vaininieki, protams, nav tālu jāmeklē. Bodnieki un spekulanti, kā jau ierasts, ir atraduši veidus, kā labi nopelnīt.

Spekulanti cenšas pārpirkt vezumus pilsētas nomalēs un pēc tam kartupeļus notirgot pa kluso. Pie daudz lielākas izdomas ir nonākuši bodnieki. Viņi pilnīgi legāli nopērk kartupeļus. Bet tā vietā, lai tos liktu uz letes un tirgotu par oficiāli noteikto zemo summu, ir atrasts veids, kā labi nopelnīt. Neviens nav aizliedzis kartupeļus saberzt miltos. Kartupeļu miltus samaļ kopā ar īstajiem un sacep daudzum daudz maizes un cita veida kulinārijas brīnumus.

Tie, protams, pārdodami par daudz lielāku cenu, un veikalnieks daudz labāk nopelna. Ejot pa ielām, to var labi redzēt. Visās bodēs pilni plaukti ar maizi. Ja nauda ķešā, ēd cik uziet. Bet, ja nabags, mirsti badā.

*1918. gada 16. septembra ieraksts dienasgrāmatā.

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti