#LV99plus: Kārtības uzturēšanai Rīgas ielās patrulē britu karavīri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Antonija Priede

Antonija Priede

Autore ir viena no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem LSM.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Antonija Priede ir dzimusi Rīgā vidusšķiras ģimenē 1890. gadā, absolvējusi Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas Antonija sapņoja par mācībām universitātē, tomēr ģimene nevarēja atļauties apmaksāt studijas ārzemēs. Antonija sāk strādāt par sekretāri. Īsi pirms kara sākuma viņa iemīlas krievu ierēdnī un, kad 1915. gadā vasarā sākas Rīgas evakuācija, pretēji vecāku gribai dodas līdzi ierēdnim uz Petrogradu. Attiecības ar ierēdni izjūk, bet Petrogradā Antonija sadraudzējas ar krievu meņševikiem un latviešu maziniekiem un pārņem viņu politiskās idejas. Pēc Oktobra revolūcijas viņa atgriežas Vidzemē un dzīvo Valmierā. Pēc vācu okupācijas Antonija izlemj slepeni atgriezties Rīgā.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Antonijai ir arī savs "Facebook" profils un un viņa veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Pēc vakardienas dumpja Rīgā valda nomācoša noskaņa. Varu savās rokās gandrīz pilnībā ir pārņēmuši vācu karavīri. Viņi arestē katru, ko varētu turēt aizdomās par lielinieciskumu un, kā stāsta, vakar arestētajiem dumpiniekiem vienam pēc otra piespriež nāves sodus. Tikmēr pagaidu valdība visā šajā jūklī ir pilnīgi bezspēcīga.

Vēl neparastāku noskaņu padara angļu iesaiste notikumos. Visu nakti pār Daugavas piekrasti tika spīdināta prožektoru gaisma no karakuģiem, lai izgaismotu tumšās ieliņas. Tāpat jau kopš agra rīta pa pilsētu patruļās braukā vairāki britu smagie un vieglie automobiļi, apbruņoti ar ložmetējiem un pat lielgabaliem. Virs mašīnām plīvoja pacelti britu karogi.

Šāds skats vismaz ir nomierinājis manus vecākus. Viņuprāt, britiem nākot palīgā, lieliniekiem nav nemazāko cerību ieņemt Rīgu un jau pavisam drīz arī pārējā Latvija tiks atbrīvota. Kaut man piemistu viņu optimisms.

*1918. gada 31. decembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti