#LV99plus: Kāršu licēja sola atrast pazudušos radus

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Ņuha

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Jānis ‘’Ņuha’’ Šmitiņš, 20 gadi (dzimis 1897. gada 5. oktobrī) – Grīziņkalna pašpuika, kuram ir zināma vienīgi viņa māte strādniece. Pēc februāra revolūcijas Jānis kļūst par aktīvu lielnieku atbalstītāju. Arī sākoties vācu okupācijai, Jānis turpina savu nelegālo darbību. Jānis ar biedriem mēģina izjaukt reformācijas 400-gades svinības Rīgā. Šis nodoms izgāžas, un Jāni noķer policija. Nonācis apcietinājumā, Jānis piekrīt kļūt par policijas informatoru.

Ņuham ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Aģents Ņuha ziņo par kādu afēristi, kura apkrāpj lētticīgos Avotu rajonā. Šī sieviete reklamē sevi kā ‘’labu kāršlicēju’’ un piedāvā dažādus gaišredzības ‘’pakalpojumus’’. Vispopulārākais ‘’pakalpojums’’ ir noteikt bēgļu gaitās devušos tuvinieku likteņus, izmantojot kārtis.

Viņa solot saviem ‘’klientiem’’ noskaidrot vai pazudušais tuvinieks ir miris vai dzīvs, kurā Krievijas daļā viņu var atrast un vai ir gaidāma viņa drīza atgriešanās mājās.

Uz krāpniecību īpaši bieži uzķeras trūcīgie rīdzinieki, kuri savā izmisumā ir gatavi iztērēt pēdējo naudu, lai tikai uzzinātu kaut nedaudz par saviem kara notikumu rezultātā zudušajiem radiniekiem un draugiem.

*1918.gada 9. janvāra ziņojums policijai

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti