#LV99plus: Ievērojami samazinājušās laukstrādnieku algas vasaras darbiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Pirms gada īsi pēc Jurģiem mani skolas biedri Bite un Skals bija ļoti veiksmīgi salīguši sevi lauku darbiem pie saimniekiem. Nesen bija notikusi revolūcija, un strādnieki apņēmīgi un vienoti cīnījās par savām tiesībām. Ja agrāk pusgraudnieki par darbu varēja sev sarunāt ½ ražas, tad pirms gada viņi prasīja 2/3 vai pat ¾ novāktās ražas.

Bieži redzot, ka pie citiem saimniekiem ir izdevies dabūt labākus nosacījumos, pusgraudnieki lauza Jurģos noslēgtās vienošanās un pieprasīja sev tikpat lielu daļu no ražas kā citur. Abi mani skolas biedri veiksmīgi izmantoja situāciju un salīgās pie kāda saimnieka, kuram pusgraudnieku prasības šķita nepieņemamas, uz ļoti labiem nosacījumiem. Gāja viņiem raibi, bet rudenī saimniekam nācās vien pildīt apsolīto.

Šogad šādas vaļības vairs nav iespējamas. Cik bravūrīgi pirms gada bija pusgraudnieki, tik tagad viņi spiesti krist uz ceļiem, lai saimnieki ņem atpakaļ. Tas tāpēc gan, ka vācieši vairs nepieļauj šādu niekošanos, gan arī tāpēc, ka laukus pārpludina Rīgas strādnieki.

Strādnieki no Rīgas ir gatavi strādāt par vēdera tiesu. Tāpēc šogad tikai pašiem veiksmīgajiem pusgraudniekiem izdodas sarunāt ierasto pusi ražas. Daži pat ir ar mieru strādāt par ¼ ražas.

*1918. gada 9. jūnija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti