#LV99plus: Desmitiem Vidzemes saimnieku ir saņemti par lielinieku ķīlniekiem

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Fakts aiz stāsta: 1919. gada aprīļa beigās un maijā lielinieki uzsāka Vidzemes saimnieku un pilsētu vidusšķiras redzamāko pārstāvju arestēšanu. Sagūstītie cilvēki kļuva par ķīlniekiem, kurus lielinieki cerēja izmantot, lai uzlabotu pozīcijas pret Igaunijas armiju un Ziemeļlatvijas brigādi.

Lielinieki ir sākuši jaunu ķīlnieku gūstīšanas kampaņu. Viens pēc otra tiek apcietināti Vidzemes turīgākie saimnieki. Kā ieganstu lielinieki izmanto saimnieku nespēju samaksāt jaunuzliktās kontribūcijas – teju ik pagastā no zemes īpašniekiem pieprasa pasakainas nodevas vairākos desmitos tūkstošu rubļu. Tādas naudas, protams, saimniekiem vairs nav, un tos saņem par ķīlniekiem, bet īpašumus nacionalizē.

Izrēķināšanos ar saimniekiem ar lielu sajūsmu uztver daļa agrāko kalpu. Viņi jūtas kā jaunās kārtības valdnieki. Minimālā alga kalpiem ir noteikti 500 rubļi mēnesī, un pie visa tā paši var izvēlēties, vai vispār šodien strādās. Papildus spaidi pret saimniekiem lielinieku atbalstītājiem šķiet kā kārtējais apliecinājums viņu triumfam. Saimnieku novākšana esot plats solis ceļā uz komunālo saimniecību izveidi.

Tomēr mans tēvs prātīgi saka, ka saimnieku ņemšana par ķīlniekiem tieši pretēji parāda lielinieku vājumu. Vidzemes lielinieki esot nobijušies no latviešu un igauņu nacionālajiem spēkiem Valkā, kuri, šķiet, kuru katru dienu uzsāks uzbrukumu. Ķīlnieki esot kā apdrošināšanās – vajadzības gadījumā būs ko iemainīt pret sagūstītajiem biedriem.

*1919. gada 29. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti