Sadaļas Sadaļas

#LV99plus: Cēsu revolucionārais tribunāls piespriež nāvessodu 14 sagūstītiem zemessargiem

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Lielinieku terors šobrīd vērsts pret visiem, pār kuriem krīt aizdomu ēna par draudzību ar vāciešiem pagājušajā gadā. Ik pa pāris nedēļām sanāk revolucionārais tribunāls un spriež nāves sodus ‘’vācu okupācijas varas spiegiem un nodevējiem’’. Vienalga latvietis vai vācietis, ja ieņēmis kādu ar kārtības uzturēšanu saistītu amatu – policists, tiesnesis, cietuma priekšnieks vai vienkārši kādas iestādes pārvaldnieks -, tad apcietināms un nošaujams. Pa janvāri jau pāris desmitiem izpildīti nāvessodi, un februārī šķiet nekas neapstāsies.

Briesmīga ir arī lielinieku apiešanās ar pie Inčukalna sagūstītajiem zemessargiem. Cēsu tribunāls 14 gūstekņiem, pārsvarā vācbaltu izcelsmes, piespriedis nāvessodu, kuru drīzumā plāno izpildīt. Tikmēr sagūstītie Dzelzsdivīzijas karavīri kā ‘’godīgi strādnieku zēni’’ atbrīvoti un aizsūtīt atpakaļ uz Vāciju.

*1919. gada 2. februāra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt