#LV99plus: Cēsinieki apsver bēgšanu no pilsētas

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Visapkārt valda bailes un liela nekārtība. Vēl pirms pāris dienām izskanēja cerību pilni minējumi par lielinieku virzības apturēšanu. Vieni teica, ka igauņu armija sakāvusi lieliniekus, citi, ka vācieši beidzot sākuši cīnīties. Pie tam mums ir izveidota Cēsu sargu vienība, kura ar nelielu atbalstu noteikti atsistu uzbrucējus. Bet, kad parādījās ziņas, ka lielinieki ir vien pāris verstes no Cēsīm, vācieši ļoti ātri sāka vākties uz prombraukšanu.

Nekārtību vēl vairāk palielina bēgļi un transporta sabrukums. Vilcieni vairs neiet pēc saraksta, un pie vainas esot gan streiki, gan sliežu bojāšana. Klīst baumas, ka lielinieku bandas spridzinot sliedes. Tāpat vairāki pilsonības pārstāvji un lielāki saimnieki bēg no Vidzemes.

Runā, ka pa visu Valku palicis vairs tikai viens ārsts – kāds igaunis vārdā Millersons.

Jautāju tēvam, vai arī mums nevajadzētu domāt par bēgšanu. Viņš teica, ka Rīgā nekas labāks nebūs. Te mums vismaz ir kaut nedaudz iztikas un jumts virs galvas.

Māte pārmet tēvam vieglprātību, viņš tak jau tika arestēts, lieliniekiem prom bēgot. Otrreiz viņš vairs neizbēgšot. Tēvs atbildēja, ka, pat ja viņu arestēs, mums ar māti drošāk būs palikt Cēsis. Ja lielinieki neieņems Rīgu, tad viņus drīz atsitīšot prom. Bet, ja lielinieki tiks līdz Rīgai, tad arī tur nekāda miera nebūšot. Tāpēc labāk palikt mājās un nogaidīt.

*1918. gada 21.decembra ieraksts dienasgrāmatā.

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti