#LV99plus: Baumo par lielinieku plāniem uzbrukt Baltijai

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Mans skolas biedrs Skals atkal ir iekūlies nepatikšanās. Šoreiz pārāk lielas pļāpības dēļ. 

Pēdējās nedēļas laikā izskanēja  baumas, ka lielinieki plānojot uzbrukumu vāciešiem. To dzirdēju ne tikai no Skala, bet arī no citiem cilvēkiem Cēsīs, kuri apsprieda, vai tas ir iespējams. Tika minēts arī datums – 15. maijs pēc vecā kalendāra jeb vakardiena.

Skalu baumas īpaši aizrāva, un viņš visiem stāstīja, ka uzbrukums patiešām būšot. To viņš zinot no saviem lielinieku paziņām pagrīdē. Pirms pāris dienām viņš sāka izteikt vēl pārsteidzošākus apgalvojumus –  Tērbatā sākušies lieli nemieri un esot ap 300 nošautu cilvēku, un ka lielinieki gatavojot lielu desantu pār Peipusa ezeru.

Skala izteiktās  baumas, mums, pārējiem skolas biedriem, šķita satraucošas, ja nu lielinieki patiešām plāno atgriezties. Neizturēju un griezos ar jautājumiem pie tēva. Tēvs, protams, noraidīja baumas kā nesvarīgus niekus. Nekāds lielinieku uzbrukums nebūšot. Vienīgi viņš man stingri piekodināja, lai neizplatot šādas baumas tālāk, citādi varot iekulties nopietnās nepatikšanās.

Neskatoties uz tēva nomierinošajiem vārdiem, vakardienu pavadīju nedaudz satraukts. Ja nu patiešām atsākas  karš. Tomēr nekas tā arī nenotika. Šodien uzzināju, ka tēvam izrādījusies taisnība arī par baumu bīstamību. Skals šodien nebija skolā, un, kā uzzināju vēlāk, viņu ir apcietinājusi policija.

*1918. gada 29. maija ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt