#LV99plus: Baltijas Tehniskās augstskolas studenti nobalso par krievu valodu kā pamata mācību valodu

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Nikolajs Balašovs

45 gadus vecs, intelektuālis, kadetu partijas biedrs. Pirms kara bija krievu valodas un vēstures skolotājs ''Academia Petrina''. Kad 1915. gadā skolu evakuēja, Nikolajs atteicās doties Taganrogu. Iemesls izvēlei palikt bija viņa sieva, vācbaltiete Emīlija nevēlējās pamest dzimto Jelgavu. Viņš ir viens no retajiem krieviem, kas palicis Jelgavā arī pēc vācu okupācijas sākuma. 

Nikolajam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš par šiem notikumiem un 1917.gada sadzīvi diskutē "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Studenti nesnauž, un aktīva politiskā darbība norisinās pie Baltijas Tehniskās augstskolas. Pagājušajā nedēļas nogalē augstskolas studenti sasauca divas sapulces. Pirmajā latviešu studenti vienojās par atbalstu Tautas padomei un pagaidu valdībai kā vienīgajam valdības orgānam līdz Satversmes sapulces sasaukšanai.

Par daudz pretrunīgāku izvērtās kopējā augstskolas studentu sapulce. Tur par strīdu iemeslu kļuva valodas jautājums. Latviešu un pārējo tautību  studenti vienojās iet kopējā blokā pret vāciešiem un tos pārbalsoja, par mācību valodu nosakot krievu valodu. Šāds lēmums izsauca lielu vācu studentu sašutumu, tiem demonstratīvi pametot sapulces telpas. Promgājējus pārējie studenti pavadīja ar saucieniem ‘’Счастливый путь въ Германiю!’’**.

*1918. gada 26. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

**Laimīgu ceļu uz Vāciju!

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti