#LV99plus: Apgrozībā nonāk naudas zīmes ar drukas kļūdām tekstā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Bite ir pirmais no maniem skolas biedriem, kuram izdevies tikt pie kādas no jaunajām vācu naudas zīmēm. Tēvs viņam bija uzdāvinājis 50 oberosta rubļa kapeikas. Pie tam daļa teksta uz šīs naudas ir rakstītas latviešu valodā.

Lepnumu un prieku par jauniegūto naudas zīmi izjauca Freimaņa vērība. Freimanis pamanīja uz naudas zīmes vairākas drukas kļūdas. Pati naudas zīme un tās vērtība ir nosaukta par: ‘’Aizdevu kases zime Piedemit kapeiki’’. Freimanis izteica aizdomas: vai tik nauda nav viltota.

Situāciju vēl drūmāku padarīja iepazīšanās ar brīdinājumu naudas viltotājiem: ‘’Kas aizdevu kases zīmes pakaļ taisa vai vilto, vai arī pakaļtaisītas vai viltotas sev iegadā un citiem izdod, tas tiek sodits ar spaidu – darbiem līdz astūn gadiem’’. Vēl atklātās drukas kļūdas tikai vairoja aizdomas – ka tik nauda nav viltota. Un tagad mēs arī zinājām, ka par apzinātu viltotu naudas zīmju izplatīšanu pienākas līdz 8 gadiem darba nometnē.

Freimanis teica, ka viņš gan labāk apkārt nestaigātu ar viltotu naudu. Bet Skals piedāvāja izmantot savus sakarus, lai viltotu naudu realizētu. Vien tad Skals paturētu pusi no iegūtās vērtības. Bite izskatījās gaužām nobažījies, bet no naudas šķirties nevēlējās.

Nezinu, kā Bitem tālāk gāja, bet drošības labad vakarā aprunājos ar savu tēvu, lai labāk noskaidrotu, kā pašam rīkoties šādā gadījumā. Tēvs nosmējās, kā tad mēs nesaprotot, ka vācieši sākumā, izdodot pirmos oberosta rubļus, pie tekstu rakstīšanas aicinājuši baltiešus. Baltieši, protams, pieļāvuši nelielas kļūdas.

Rezultātā pasaules vēsturē pirmās oficiāli atzītās naudas zīmes ar tekstu latviešu valodā satur drukas kļūdas. Šīs neprecizitātes drīz atklātas un pieaicināti latvieši, kas sastādījuši korektu tekstu. Tomēr, ja izdodas nonākt pie šādām naudas zīmēm, neesot jābēdā. Tās neesot viltotas un visur pieņemot. Un, arī ja man izdotos dabūt viltotu naudas zīmi, neviens tāpat mani cietumā nelikšot.

*1918. gada 6. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti