#LV99plus: 10 bruņoti noziedznieki gaišā dienas laikā aplaupa banku Vecrīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Adrejam ir arī savs "Facebook" profils.

Fakts aiz stāsta: 1919. gada 2. oktobrī 10 vīru bruņota banda aplaupīja Ziemeļu Savstarpējo Krājaizdevuma biedrību, iegūstot laupījumu, kuras kopējā vērtība bija 1,5 miljoni rubļu.

Uz brīdi notikumi Rīgā ir piesaistījuši mūsu rotas puišu uzmanību vairāk kā vācu nelietības Kurzemē. Aizvakar tepat, pašā Rīgas centrā, Smilšu ielā, notika pārdroša laupīšana. 10 bruņoti, maskās tērpti vīri gaišā dienas laikā iegāja Ziemeļu Savstarpējās Kredītbiedrības telpās. Ar bļāvieniem "rokas augšā" viņi sadzina visus klātesošos stūrī un pilnībā iztukšoja naudas skapi. Pāris minūtes vēlāk laupīšana beidzās, un pārdrošnieki bija prom.

Ziemeļu Savstarpējā Kredītbiedrība glabā pārsvarā ebreju naudu. Un tieši pirms pāris dienām tajā bija noguldīts liels naudas sūtījums, kuru saviem ticības brāļiem bija saziedojuši Amerikas ebreji. Kopējo laupījuma vērtību lēš ap 1,5 miljoniem rubļu. Kas vēl par lielāku skādi noguldītājiem un par labu laupītājiem, daļa no naudas bija frankos.

Uzbrukums kļuvis par starptautisku lietu, jo iesaistīta amerikāņu nauda. Tāpēc ar lielu vērību izmeklēšanas gaitai seko Amerikas sūtnis. Tikmēr Rīgas pilsoņi šausminās. Ja vienreiz šādi var aplaupīt ļaužu pilnā vietā naudas glabātuvi, tad noteikti var arī otrreiz. Turpretī mēs kopā ar dažiem saviem biedriem nedaudz ļaujamies fantāzijām. Saprotams, likumu pārkāpt nav labi. Bet, iedomājies tik, aizlaisties ar miljonu! Ko tik ar tādu naudu neizdarīsi. Tā nu viens otram stāstam stāstiņus, kā šo naudu notērētu lepnos uzvalkos, restorānos, dāmu lutināšanā un ceļojumos pa pasauli. 

*1919. gada 4. oktobra ieraksts dienasgrāmatā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti