Liepājas teātra aktrise muzejam dāvina unikālu priekšmetu – koka ledusskapi

Liepājas muzeja koka virtuves mēbeļu kolekcija papildināta ar unikālu 20. gs. pirmās puses priekšmetu – koka ledusskapi no Pērkones ciema, informēja muzeja pārstāve Ilze Skangale.  Liepājas muzeja krājumā tas nonāca, pateicoties Liepājas teātra aktrisei Sigitai Pļaviņai.

Kā uzsvēra Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, līdz šim šāds priekšmets nebija pārstāvēts Liepājas muzeja krājumā. Vērtīgs ir arī  stāsts par “Cīrulīšu” mājām Pērkonē, no kurām tas nāk.

Pērkones “Cīrulīši” celti 1930. gadā. Pirmais īpašnieks bijis uzņēmējs Cīrulis. 1930. gadu beigās  namā dzīvoja latviešu strēlnieks un vēlāk dārznieks Krišjānis Karlsons, kuram dārzniecība piederējusi arī Liepājā, Cenkones ielā. Ledusskapis, visticamāk, namā atradies jau no ēkas celšanas laika.

Kā norādīja Liepājas muzeja galvenā krājuma glabātāja Rita Krūmiņa, žurnāls “Zeltene” 1931. gada 15. februārī par šāda veida ledusskapjiem raksta, ka tos lieto saldējumu, dzērienu, ievārījumu, cepešu un citu pārtikas produktu glabāšanai.

Liepājas muzeja krājuma glabātāja Rita KrūmiņaInga Ozola

Skapja pagatavošana bijusi vienkārša. Tam lietoti biezi priežu dēļi, kuri ļoti cieši salaisti kopā, spundēti. Skapja sienas, griesti un durvis veidoti dubulti, ar lielu starpu, kura piepildīta ar kādu no izolācijas materiāliem. Skapja lietderīgums lielā mērā bijis atkarīgs no tā, cik labi taisītas bijušas durvis, lai skapī neiekļūtu ārējais siltais gaiss.

Skapja iekšpusē tika likti dēļu plaukti ar izurbtiem apaļiem caurumiem katrā plauktā gaisa cirkulācijai. Apakšējā pusē ierīkoja atvilktni, labi kopā salaistu, iekšpusē izsistu ar cinkotu skārdu un caurumiem grīdā aukstā gaisa iekļūšanai skapī. Atvilktnes apakšā vai sānos veidoti caurumi (ar tapu) izkusušā un sasilušā ūdens novadīšanai.

“Uz dēļu plauktiem tad arī novieto uzglabāšanai vai sasaldēšanai nolemtos produktus. Tīrības labad skapi no iekšpuses izsit ar cinkotu skārdu, bet no ārpuses nokrāso ar eļļas krāsu. Gadījumos, kad vajadzīga sevišķi zema temperatūra, ledum pieliek klāt sāli vai skapī novieto ķīmiskus, aukstumu radošus maisījumus. Ja mūsu mājsaimniecībā mākslīgam aukstumam piegriezīs lielāku vērību, tad arī karstā vasaras laikā varēsim uzglabāt svaigus produktus un atspirdzinošus dzērienus”, lasāms žurnālā “Zeltene”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt