Liepājā vārtus apmeklētājiem vēris līdz šim nepieejamais objekts – krasta artilērijas baterija Nr.2

Šovasar Liepāja ieguvusi vēl vienu neparastu un noslēpumainu apskates objektu, par kura eksistenci pat nenojauta daudzi liepājnieki. Latvijas Kara muzeja paspārnē tapusi vēsturiska ekspozīcija „Liepājas krasta artilērijas baterija Nr.2”, kas stāsta par Liepāju starpkaru periodā, turklāt atver durvis līdz šim slēgtai teritorijai.

Liepājā vārtus apmeklētājiem vēris līdz šim nepieejamais objekts – krasta artilērijas baterija Nr.2
00:00 / 05:17
Lejuplādēt

Starp Karostas daudzajiem objektiem ir Liepājas krasta artilērijas baterija Nr.2, kas izveidota 19.gadsimtā, un tā joprojām noslēpumainākā vieta Liepājā. Bateriju Nr. 2 atšķirībā no Ziemeļu fortiem izbūvēja tālāk no krasta līnijas, un to aizsargāja augsts nocietinājumu valnis.

Tādu arī ieraugām šo vietu, kad atveras vārti un apmeklētājus sagaida Liepājas vēstures pētnieks un grāmatas autors par Karostu Juris Raķis. Viņš stāstīja, ka Liepājai bija gan sauszemes, gan krasta aizsardzības līnijas. Vieta, kur atrodas Latvijas Kara muzeja ekspozīcija, ir jūras krastā.

Liepājas vēstures pētnieks un grāmatas autors par Karostu Juris Raķis

„Krasta aizsardzības līnija, kas stiepjas no baterijas Nr1. – tā ir tā vieta, ko tautā sauc par Ziemeļu fortiem, tur atrodas vēja ģenerators, beidzot ar Olimpijas stadionu un bateriju Nr.6. No šīs baterijas Nr.2 tika arī izšauts. Tas bija īsi pirms Krievijas–Japānas kara, gar jūras krastu izvietotas lielgabalu mortīras, dažāda veida artilērijas ieroči, katram ir savs uzdevums. Vieniem – caursist kuģa bortu. Mortīrai – kuģa klāju, jo mortīrai ir stāva trajektorija, kad lādiņš krīt no augšas. Baterija Nr.2 ir tieši šī mortīras baterija,” skaidroja Liepājas vēstures pētnieks.

Juris Raķis apmeklētājiem arī rāda attēlu, kādas izskatījušās mortīras. Baterijā  Nr. 2 atradās dažādu pastāvošo varu karaspēka munīcijas noliktavas.

Sprādzienbīstamības dēļ teritorija 130 gadus bijusi ļoti ierobežotas piekļuves objekts, sabiedrībai slēgts un stingri apsargāts.

Līdz objekta atvēršanai apmeklētājiem tā atradās Aizsardzības ministrijas pārraudzībā. Īpašu interesi izrādot tieši liepājnieki, taču objektu jau apmeklējuši tūristi arī no dažādām valstīm.  

Jaunā ekspozīcija izvietota vietā, kur telpās krājas kondensāts, fotogrāfijas pārklājušas ūdens piles. Tik autentiskos apstākļos, kur vien ievilkta elektrība apgaismojumam, arī iespējams ielūkoties līdz šim pilnīgi slēgtos gaiteņos. Krasta baterijas Nr.2 būvju kopums pilnībā saglabājis savu arhitektonisko apjomu.

Atsevišķa ekspozīcijas daļa  dos nelielu priekšstatu par  1. Kurzemes divīzijas štāba darbību laikposmā no 1919. gada līdz 1940.gadam. Ekspozīcijā izvietotas Latvijas Kara muzeja vēsturisko fotogrāfiju reprodukcijas par 1. Liepājas kājnieku pulku, 2. Ventspils kājnieku pulku un Kurzemes artilērijas pulku.

Tagad, dodoties Karostas virzienā, var iebraukt Tobago ielā, kas neatgādina ielu, bet drīzāk gan nekurieni ar mežu. Līdz šim Karostas vēsturisko vērtību izzināšana un tūrisma objektu veidošana ir bijusi  tieši Liepājas entuziastu un „Karostas glābšanas biedrības” veikums. Tagad plašākai ekspozīcijai pievienojies arī Latvijas Kara muzejs, kopā veidojot ļoti plašu priekšstatu par pasaules mērogā unikālo Liepājas nocietinājuma veidojumu un vēsturi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt