Lielplatonē atjaunos 19. gadsimta «vešūzi»

19. gadsimtā celtā Lielplatones muiža Jelgavas novadā ar tās milzīgo parku un daudzajām palīgēkām mūsdienās  kļuvusi par  pagasta centru, bet joprojām nav pievilcīga tūristiem. Lai muižas ansambli iedzīvinātu, ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu uzsāks atjaunot veļas māju. Tā sauktais "vešūzis" esot vienīgā šāda veida ēka Latvijā, kas saglabājusies līdz mūsdienām bez būtiskām izmaiņām  vēsturiskajā plānojumā. 

Lielplatones muiža 19. gadsimtā piederējusi baronu Hānu dzimtai, bet padomju gados šeit iemītnieki mainījušies, tomēr ēkas bijušas apdzīvotas. Un tas arī esot iemesls, kas ļāvis paglābties no iznīcības gandrīz visām kompleksa ēkām, tostarp arī ''vešūzim''.

Neparasto veļas māju veido pamatīga guļbūve pirmajā stāvā ar ažūru augšējo stāvu, ko atkal sedz smagnējs jumts, un tās unikalitāte slēpjas ne tikai neparastajā arhitektūrā. 

"Šis vešūzis patiesībā ir ne tikai tāds muižu vēstures, bet arī visas cilvēces atspulgs," lēš Lielplatones tūrisma informācijas centra vadītāja Ingūna Pranka.

Pagājušajā gadā senajai ēkai izstrādāts arī atjaunošanas projekts - tā īstenošanai Lauku atbalsta dienests piešķīris ES fondu atbalstu - kopumā 45 000 eiro. Ēku gan no ārpuses, gan iekšpuses iecerēts atjaunot autentiski 19. gadsimtam.

"Viss pamatā bija roku darbs, kad tika nests ūdens, liets lielajos grāpjos, kur ūdens vārījās. Baltā veļa tika vārīta pelnu sārmā," saka Lielplatones pagasta pārvaldes vadītāja Līga Rozenbaha.

Atjaunotajā ''vešūzī'' pirmo stāvu paredzēts izmantot veļas mazgāšanai un gludināšanai pēc sentēvu metodēm, otrajā stāvā būs veļas žāvētava, bet trešajā tiks izveidota  vešerienes istabiņa.

"Noslēgums projektam paredzēts 2019. gadā, un cilvēki varēs ne tikai redzēt, bet arī paši izmēģināt, kas vēlēsies, no ūdens sagādāšanas līdz gludināšanai un velēšanai," teica Rozenbaha.

Tālākas nākotnes vīzijās iecerēts meklēt iespēju atjaunot arī seno klēti, kas, lai arī saglabājusies, ir ļoti sliktā stāvoklī.                                                 

Saistītie raksti
1 komentārs
Anonīms lietotājs 18067
Kā mums gan patīk atcerēties laikus, kad latvieši bija beztiesīga verga stāvoklī! Visa valsts pilna ar muižu/kalpu un muižu/zemnieku attiecību rekonstrukcijām. Nekā cita, ar ko identificēties, nav?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti