Labrīt

"Latvijas gadsimta" stāsti. Dziesmu svētku sudraba šķīvis

Labrīt

LR korespondents Toms Ancītis par Vācijas naida runas likumu

"Latvijas gadsimta" stāsti: atslēgas no malkas pagraba, kurā slēpa ebrejus

Latvijas vēstures liecība: atslēgas uz pagrabu, kurā slēpa ebrejus

"Mūsu sadarbība ar Latvijas simtgades izstādi ir saistībā ar gadījumu, kas notika tepat, "Saktas mājā”, Brīvības bulvārī 32, kur tagad iekārtota šī izstāde. Šeit [vācu okupācijas gados] sētnieku ģimene slēpa sešus ebrejus,” stāstu par vienu no izstādes “Latvijas gadsimts” eksponātiem sāk Lolita Tomsone, Žaņa Lipkes memoriāla vadītāja.

"Jānis Ozols bija gan elektriķis, gan kurinātājs un labi zināja šos pagrabus. No 1943.gada rudens līdz 1944.gada 6.jūnijam viņi ar sievu šeit slēpa dvīņubrāļus Lipmanovičus, kurpnieku Ābelu, kuram mēs vārdu nezinām, Jāzepu Grundmani no Jēkabpils, Gurviču un medicīnas studentu Albertu Hercfeldu, kurš vienīgais vēlāk izdzīvoja,” turpina Tomsone.

Ieeja uz malkas pagrabiem, kur viņus slēpa, bija pa lielajiem vārtiem no Merķeļa ielas. Tomsone atklāj, ka ebrejiem nācies no šīs mājas aiziet, jo policija pratinājusi gan Liliju Ozolu, gan viņas vīru Jāni, bet ģimenē auguši divi mazi bērni – dvīnīši. Nācies būt ļoti piesardzīgiem.

"Viņus pratināja, jo tepat blakus bija dārglietu veikals, kurš acīmredzot bija apzagts, tāpēc policija pārmeklēja arī pagrabus.

Tikai tāpēc, ka Jānis Ozols ļoti labi zināja, kur var paslēpt cilvēkus, viņus neapcietināja. Izstādē ir redzamas divas atslēgas no šiem pagrabiem, un viena no šīm atslēgām ir saliekama, lai var ielikt dāmu somiņā.

Mums šīs atslēgas atnesa Lilijas un Jāņa mazdēls Edgars Ozols. Pārējās atslēgas tika ieliktas Jānim un Lilijai zārkos, kad viņus apglabāja,” atklāj Tomsone.

No 4. maija izstāde “Latvijas gadsimts” – vērienīgākais muzeju kopdarbs – skatāma Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, un to veido pusotrs tūkstotis eksponātu no 68 Latvijas muzejiem. Katrs no tiem veido stāstu par to, kas esam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt