Zināmais nezināmajā

Izziņas un redzes saistība, sajūtot nogurumu

Zināmais nezināmajā

Reportāža no operāciju zāles. Saruna par orgānu transplantāciju

Latviešu izceļošana uz Brazīliju

Latviešu kolonisti atstājuši lielu ietekmi uz Brazīlijas baznīcu dzīvi

Bailēs no pasaules gala un komunisma draudiem pagājušā gadsimta divdesmito gadu sākumā divi tūkstoši Latvijas baptistu aizceļoja uz Brazīliju. Tur, spītējot slimībām un badam, džungļu vidū tika ierīkota latviešu kolonija „Vārpa” - pirmais aizmetnis kristietības stiprināšanai šajā zemē.

"Latvieši ir piedalījušies teoloģisko semināru izveidē, ir bijuši teoloģisko semināru pasniedzēji, lielā mērā ietekmējuši muzikālo kultūru brazīliešu draudzēs, iemācot četrbalsīgu dziedāšanu, daudzās vietās ieviesa koru kultūru," ieskatu latviešu kristiešu darbībā Brazīlijā sniedz Latvijas Baptistu draudžu savienības bīskaps Pēteris Sproģis.

"Tur ir diezgan liela latviešu ietekme Brazīlijas baznīcu dzīvē," skaidro Pēteris Sproģis.

Drīz pēc Latvijas neatkarības iegūšanas vairāk nekā divi tūkstoši baptistu pameta jauno valsti bailēs no komunisma draudiem un devās kolonizēt Brazīlijas džungļus. Pirmajos pāris gados bojā gāja ap 200 latviešu, jo viņi nebija profesionāli kolonizētāji - iedzīvošanos kavēja klimats, sadzīve, higiēna, darbarīku trūkums.

Zilupes vārdā nosauktas upes krastā džungļu vidū tika ierīkota kolonija "Vārpa", vēsturē ieskatās mācītājs Sporģis. Latvieši izveidoja kopsaimniecību, kurā dzīve atgādināja komunismu. Tur tika aprūpēti gan vājākie, gan izveidota pat tipogrāfija kā peļņas avots.

Latviešu kolonija "Vārpa" bija pirmais kristietības aizmetnis Brazīlijā. Šodien gandrīz katrā draudzē vērojamas latviešu atstātās pēdas. Dažādu ādas krāsu brazīliešu kristieši atzīst, ka pazīst latviešus un novērtē viņu ieguldījumu evaņģelizācijā, stāsta bīskaps Sproģis, kurš pabijis Brazīlijā un ticies ar dažādu izcelsmju cilvēkiem.

Sākoties Otrajam pasaules karam, daļa bija spiesti pārcelties uz kaimiņvalsti Bolīviju, taču arī tur viņi nodarbojās ar kristietības ideju izplatīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt