Ārpus Rīgas

Daugavpilī diferencē sociālos pabalstus, paplašina to saņēmēju loku

Ārpus Rīgas

Daugavpilī aug tramvaja pasažieru skaits

Latgales lēmumam pirms 100 gadiem piedalīties Latvijas izveidē veltīs piemiņas zīmi

Latgales lēmumam pirms 100 gadiem piedalīties Latvijas izveidē veltīs piemiņas zīmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sagaidot valsts dibināšanas simtgadi un atzīmējot 1917.gada pavasarī Rēzeknē notikušo Pirmo Latgales latviešu jeb Latgales kongresu, biedrība “Latgalieši” un Rēzeknes pilsētas dome izsludinājusi metu konkursu šī notikuma simtgadei veltītas piemiņas vietas izveidei.

Savulaik Rēzeknes centrā Atbrīvošanas Alejas un Brīvības ielas krustojumā slējās kinoteātra „Diāna” ēka – tajā 1917.gada aprīlī (pēc veca stila) risinājās vēsturisks notikums - Pirmais Latgales latviešu jeb Latgales kongress, pazīstams arī kā Latgales apvienošanās kongress. Šobrīd šajā vietā ir tikai nesakārtots un izdangāts laukums, ko vietējie izmanto kā automašīnu stāvvietu.

Rēzeknieši domā, ka laukums jāsakārto – te iecerēts izveidot īpašu piemiņas vietu kongresa simtgadē, stāsta  idejas iniciators, biedrības „Latgalieši” pārstāvis Pēteris Keišs. Viņš uzsver, ka tieši šajā kongresā dzimusi ideja par Latvijas valsti, jo šajā pirmajā demokrātiski ievēlētā Latgales latviešu pārstāvju sanāksmē tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējiem topošās Latvijas valsts novadiem vienā zemē.

Uzsākot šīs vietas sakārtošanu, šobrīd biedrība “Latgalieši” un Rēzeknes pilsētas dome ir izsludinājusi metu konkursu bijušā kinoteātra “Diāna” ēkas vietas un šībrīža stāvlaukuma sakārtošanai, iekļaujot tajā arī piemiņas vietu Latgales kongresa simtgadei. “Gribam sagaidīt koncepciju visam šim laukumam, kas šobrīd praktiski tiek izmantots vienīgi kā stāvlaukums, gan arī pašam šim vides objektam vai piemiņas plāksnei,” konkursa ideju skaidro Rēzeknes pilsētas domes pārstāve Indra Brivņa.

„Tas ir vajadzīgs Rēzeknei un visai valstij, jo šis kongress nosprauda ceļu uz 18. novembri, te radās valsts veidošanas iniciatīva, valsts projekts. (..) Un daudzi arī uzskata, ka te pirmoreiz lietots sarkanbaltsarkanais karogs publiskā demonstrācijā,” stāsta Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors Osvalds Zvejsalnieks.

Līdz 6. janvārim tiek gaidīti piemiņas vietas izveides risinājuma pieteikumi, kas nodrošinātu estētisku un sakoptu vidi pilsētas iedzīvotājiem un viesiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti