Kuldīgas muzejs vāc liecības par novada pagastu vēsturi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kuldīgas novada muzeja speciālisti jūnijā dodas uz Turlavas pagastu, lai tur vāktu liecības ar pagasta vēsturi.  Lielākā uzmanība tiek pievērsta gadiem pēc Otrā pasaules kara, Atmodas laikam un pagasta reformām, kas risinājušās pēc 1990.gada

Kuldīgas novada muzeja darbinieki, apbruņojušies ar diktofoniem un modrām ausīm, lai fiksētu visu, ko stāsta vietējie ļaudis, šoreiz devušies uz Turlavas pusi. Tas ir pagasts, kas atrodas Kuldīgas apkaimē.

Kuldīgas novada muzeja pētnieciskā darba speciāliste Ingrīda Pole stāsta, kā tā nav pirmā šāda ekspedīcija - darbs uzsākts jau agrāk, kad savākti etnogrāfiski priekšmeti no pagastiem. "Tagad esam no jauna sākuši. Tas ir ceturtais pagasts. Mēs atsākām ar Īvaldi, Ēdoli, Gudeniekiem, Turlavu. Pēc tam noteikti dosimies uz Kurmali, kas tepat blakus. Mums patīk sākt tajā vietā, kur beidzām," saka Ingrīda Pole.

Šoreiz viesojamies vienā no Ķoniņciema mājām, kur tiekamies ar "Ziemeļu" mājas saimniekiem. Muzeja speciāliste izjautā saimnieku. Mājas saimnieka Jura Vītola stāstītais par paša senā koka nama vēsturi un notikumiem ir bagātīgs un krāsains, taču viņa interese par pagasta dzīvi ar to vien neaprobežojas. Viņš ir  Klosteres (Jamaiņu) baznīcas draudzes priekšnieks, ērģelnieks, tāpēc arī viņa klāstā ir pārsteidzoši stāsti.

"Visiem atraktīvs jautājums. Aizputē bija sieviešu klosteris, Klosterē (Jamaiķos) bija vīriešu klosteris. Lai varētu darboties abi klosteri, pēc tā laika mērvienībām drīkstēja atrasties divas vācu tikumības jūdzes attālumā. Cik ir viena tikumības jūdze?" vaicā Juris Vītols, un atbild: "Viena tikumības jūdze ir septiņi kilometri."

Visi šie atraktīvie stāsti tiek iemūžināti muzeja dienasgrāmatā. "Esam te bijuši astoņdesmitajos gados, bet tad bija cita ideoloģija. Tagad varam runāt par leģionāriem, izsūtītajiem. Tieši par to pastiprināti uzjautājam cilvēkiem katrā mājā. Esam atraduši daudzas liecības. Ir cilvēki, kuri pirmo reizi snieguši ziņas," stāsta muzeja speciāliste Ingrīda Pole, norādot - izdevušās daudzas un dažādas intervijas.

Ekspedīcija Turlavā turpināsies līdz pat rudenim, kad pagastā notiks muzeja speciālistu rīkots atskaites vakars. Tad vietējiem ļaudīm būs iespēja apskatīt fotogrāfijas un klausīties stāstus par Turlavas vēsturi, mājām un cilvēkiem. Ekspedīcijas rezultāti nonāks muzeja krājumā, kur tos varēs izmantot studenti un citi interesenti

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti