Krilovs: Latvijai iebrukuma gadījumā joprojām draud neziņas pilns brīdis

Gadījumā, ja šodien kāda no lielvarām uzbruktu Latvijas teritorijai, kā tas notika Otrā pasaules kara laikā, diezin vai tiktu pieņemts lēmums par bezierunu padošanos okupācijai, taču neapšaubāmi Latvijas sabiedrībai draudētu neziņas pilns brīdis, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Patiesības stunda” pauž Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, režisors Pēteris Krilovs. 

Tāpat Krilovs uzskata, ka neviennozīmīgi būtu gaidīt atbalstu no Rietumu lielvalstīm: “Rietumi - ne vien Eiropa, bet arī Amerika - domā par stratēģiskiem jautājumiem un politiku zonu kategorijās. Baltija vienmēr ietilpusi pelēkajā zonā."

Vēsturnieks Kaspars Zellis gan skaidro, ka 1940.gadā Latvijas valdībai vairs nebija izvēles, jo kontingents padomju karaspēka bāzēs Kurzemē jau sasniedza Latvijas armijas apmērus. Militāras pretošanās gadījumā Latvijai būtu jākaro divās vai trīs frontēs, jo PSRS armija Latvijā ienāca nevis no austrumiem, bet gan no Lietuvas puses.

Turklāt nav iespējams noliegt, ka, lai arī ierobežotas informatīvās plūsmas apstākļos, Latvijā tomēr notika pretošanās kustība, taču atšķirībā no Francijas, kur stāsti par pretošanās kustību kļuva par daļu no varoņu naratīva, Latvijas teritorijā izvairījās apzināt un popularizēt pretošanās centienus, jo par to vēl ilgu laiku draudēja soda sankcijas.

Otrais pasaules karš ne vien izmainīja pasaules karti, bet tā rezultātā Eiropas telpā parādījās miljoniem bēgļu. Nevar viennozīmīgi vērtēt nedz tos, kas izvēlējās atstāt savu zemi, nedz tos, kas palika okupētajās teritorijās, jo gan vieniem, gan otriem ir bijušas dažādas motivācijas un abās pusēs paveikts daudz neatkarības atgūšanai, stāsta eksperti.

“Karu vispār nevar uztvert adekvāti, un jebkurai normālai sabiedrībai kara sākums ir šoks. Atšķirībā no Pirmā pasaules kara eiforijas, kad cilvēki bija gatavi doties karot, 1939. un 1940.gads Rietumu valstīm atnesa šoku par tik ātru kara scenārija atkārtošanos,” teic Zellis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt