Kultūras ziņas

Ruksītis sāk ceļojumu

Kultūras ziņas

Felicitas Pauļukas pasteļi un zīmējumi

Kontrabanda Žaņa Lipkes memoriālā

Kontrabandista iemaņas Žanim Lipkem noderēja, glābjot desmitiem cilvēku dzīvības

Zīds, spirts un mežģīnes – tieši šīs preces pagājušā gadsimta 20.gados bija populārākās kontrabandistu vidū. Par to vēsta izstāde Žaņa Lipkes memoriālā, kurā apkopoti materiāli par un ap kontrabandistiem pirmās brīvvalsts laikā.

Kopš seniem laikiem, kad valstis iekasē nodokļus par preču apgrozību, ir darbojušies arī kontrabandisti. Mainās tikai nelegālo preču klāsts. Arī pirmās brīvvalsts laikā Latvijā ir bijuši savi deficīti un līdz ar to arī uzdarbojušies kontrabandisti. Par to stāsta tematiska izstāde Lipkes memoriālā.

Mainoties likumdošanai un muitas nodokļiem, arī mainās preču aktualitāte, vienā brīdī tā ir tēja un kafija, citā - spirts. Aktuāla lieta 20. gadu vidū ir audumi un tekstili, stāsta Žaņa Lipkes memoriāla pētniece Guna Vainovska.

Toreiz trīs populārākās kontrabandas preces esot bijušas zīds, spirts un mežģīnes. Jāsaka, ka šodienas kontrabandistiem gaume ir mainījusies tikai daļēji.

Pirmās kontrabandas preces bijušas cigaretes, tad viltotās preces no bižutērijas un galantērijas. Tāpat tikusi viltota arī nauda, stāsta Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Riska vadības daļas vadītāja vietniece Elīna Cīrule.

Izstādē apkopoti vairāki desmiti priekšmetu un liecību par tā laika kontrabandas paņēmieniem. Daži no tiem bijuši zināmi arī pašam Lipkem, kurš ne reizi vien šī rūpala dēļ ir nokļuvis tiesībsargu ķetnās.

„Tā nopietnākā lieta ir bijusi 1939.gadā, kad viņš ir pieķerts ar kafiju un ar mežģīnēm, iznesot tās no ostas teritorijas, aptītas ap vēderu,” stāsta Vainovska.

Šeit gan jāpiebilst, ka kontrabandista iemaņas un kontakti Lipkem kara laikā lieti noderēja, glābjot desmitiem cilvēku dzīvību.

Izstāde Žaņa Lipkes memoriālā būs skatāma no piektdienas līdz nākamā gada 31.maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti