Komisija kliedē PSRS laika mītus: Investīcijas nebija lielas, rūpniecībā – uzsvars uz militāro jomu

Investīcijas PSRS laikā Latvijā nebija grandiozas, rūpniecība pamatā balstījās uz militāro jomu, bet cilvēki no citām zemēm uz Latviju brauca ne izdaudzinātās labākas dzīves dēļ. To intervijā Latvijas Radio atzina Padomju Savienības okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijas pārstāve Ruta Pazdere, kliedējot stereotipus un mītus par padomju laiku. 

Pēc Pazderes sacītā, pirmais mīts, kas ir kliedēts grāmatās par Padomju Savienības ietekmi uz Latvijas valsts attīstību, ir tas, ka Latvija pirms PSRS okupācijas nebija īpaši attīstīta valsts.

"Latvija pirms okupācijas bija ļoti attīstīta valsts. Piemēram, mēs bijām 12.vietā Eiropā iekšzemes kopprodukta ziņā uz vienu iedzīvotāju, pirmajā vietā Eiropā izdoto grāmatu skaitā ziņā uz cilvēku, otrajā vietā [iegūtās] augstākās izglītības ziņā (..)," klāstīja Pazdere.

Pēc viņas sacītā, tāpat Latvijā pirms PSRS okupācijas bija rūpniecība – ražoti un eksportēti gan pārtikas produkti, gan lidmašīnas. Tāpat bija "VEF" ražotais, slavenais "Minox" fotoaparāts. "Mēs būtu ļoti strauji attīstījušies un gājuši uz priekšu, [ja Latvija nebūtu okupēta]," sprieda komisijas pārstāve.

Otrs mīts ir tas, ka PSRS laikā Latvijā bija grandiozas investīcijas. "Investīcijas bija, bet tās bija daudz mazākas nekā vidēji Padomju Savienībā. Un kopumā mēs esam dotējuši PSRS ar vismaz trešo daļu sava budžeta," teica Pazdere, piebilstot, ka budžeta struktūra vēl tiek pētīta.

Iespējams, šajā procesā atklāsies vēl daudzas interesantas budžeta pozīcijas, kas rādīs – budžets nav izlietots Latvijas, bet PSRS vajadzībām. Piemēram, līdzšinējā darbā konstatēts, ka zem budžeta pozīcijas "Sociāli kulturālām vajadzībām" visvairāk izdevumu bija militārajām vajadzībām.

Tāpat šeit sabūvētās rūpnīcas lielākoties celtas PSRS vajadzībām. Turklāt ražošana bija atkarīga viena no otras, piemēram, izejvielas piegādātas no citām PSRS zemēm. "Tad, kad atguvām neatkarību, tad, protams, ne mums bija izejvielas piegādātas, ne bija, kur preci piegādāt," teica Pazdere.

Pēc viņas teiktā, Latvijas rūpniecība PSRS laikos bija ļoti militarizēta. "Procentus min ļoti dažādus. Varētu būt minimālais 50%, citi pētnieki min 80%," teica Pazdere, norādot – šī bija militarizētākā vieta PSRS, izņemot Kaļiņingradas apgabalu, un militārajām vajadzībām ražotas preces – ne tikai ieroči, bet, piemēram, arī audums armijas vajadzībām.

Trešais mīts ir, ka uz Latviju no PSRS brauca daudz cilvēku tāpēc, ka šeit it kā bija labāka dzīve. "Tā nu sanāca, ka 50 okupācijas gados pie mums atbrauca vesels miljons klāt gandrīz. Tātad trešā daļa cilvēku," teica Pazdere.

Taču atklāts, ka šī migrācija bija ļoti organizēta ar konkrētiem politiskiem mērķiem, lai varētu izspiest vietējo nāciju no savas teritorijas, atzina komisijas pārstāve.

Jau ziņots, ka PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija aplēsusi, ka PSRS laikā nodarītie aptuvenie zaudējumi Latvijas ekonomikai ir 185 miljardi eiro. Taču ir vēl arī demogrāfiskie un videi radītie zaudējumi, kas varētu būt vairāki desmiti miljardi eiro.

31 komentārs
Marcss
Nu tā sakot politika kā parasti izdomājuši variantu kā novērst cilvēku domas no valsts uzsākšanu ja netērētu naudu nevaidzigam apgājām un sāktu apkarot korupciju nošaut zagļu (deputātus) liela mēroga protams ne tos kas 20e nozaguši tad Latvija būtu labāka valsts pasaulē par cik mums ir jāuztur tik liels apjoms ar zagļiem tad ir grūti. Kurš par to atbild Latvijas iedzīvotāji jo sēžam mājās un nedarām neko.
es
Tikai vergs var 80s gadus var uzskatīt par paradīzi...
latviešu gramatika
"Latvijas pirms okupācijas bija ļoti attīstīta valsts. Piemēram, mēs bijām 12.vietā Eiropā iekšzemes kopprodukta ziņā uz vienu iedzīvotāju, pirmajā vietā Eiropā izdoto grāmatu skaitā ziņā uz cilvēku, otrajā vietā [iegūtās] augstākās izglītības ziņā (..)," klāstīja Pazdere. CIK LATVIJAS??? Sēdies! 2!
Kristīne
Nu nezinu gan, es tik atceros, ka Straumes, RRR, VEF, Pirmā maija, Sarkanā kvadrāta, Līvānu stikla, Rīgas porcelāna, utml produkcija bija katrā mājā ... nemaz nerunājot par pārtikas produktiem, drēbēm utml, ko ražoja Latvijā un lietoja Latvijas iedzīvotāji ... šodien viss tiek importēts ... tāpēc darba nav, tāpēc cenas augstras, tāpēc cilvēkiem ir jābrauc emigrācijā strādat tur, kur to visu ražo !!! un pēc tam ved lohiem uz LV pa dārgu naudu pārdod!!!
Oto
Nebija jau ar ko tos "ražojumus" salīdzināt tāpēc likās labu labie. Žiguļi aizgāja naglās tiklīdz robežas bija vaļā, tāda bija to ražojumu kvalitāte. Visi rādžiņi arī ātri tika pret Sony un Paņanosic nomainīti.
:)
tikai zagļi un čekisti varēja izokstīt, kas ir vai nav katrā mājā un tikai komunisti varēja melot, ka viss bija
Raitis
Padomju laikos... nebija nekā. Tikai biedrs Ļeņins un Staļins uz ko onanēt pirms gulētieşanas.
Beka
Vispār jau derētu izveidot "atbrīvotāju" mītu atspēkošanas rokasgrāmatu. Apnicis jau turēt prātā visus atspēkojumus, mēs uzcēlām, mēs maksājam nodokļus, mēs jau agrāk jūs nopirkām, mēs, mēs....
fzss
nekad negribētu vairs padumjos laikus, jo tad bija visu lietu deficīts- sākot ar maizi veikalā, un beidzot ar viekāršu skrūvīti "P
Inese ----> Klucis
Laikā no 1941. gada 15. janvāra līdz 22. jūnijam tikai Rīgas čekā vien nošāva vismaz 89 cilvēkus. Nedaudz vēlāk, no 26. līdz 29. jūnijam Rīgas Centrālcietumā - vēl 99. Mūsu kļuva vairāk?
Klucis
Nebija lielveikalu - tādu kā Zolitūdes Maxima, tāpēc dzīvu cilvēku Latvijāpadomju laikos bija vairāk.
ausainis - lohs
putins - hujlo, okupanti - salasnas, krievi - braucat prom.
Klucis
Kad sāks izmaksāt katram godīgam pilsonītim kompensācijas naudiņu - , tad gan visi slavēs aprēķina veicējus! Gaidiet - nauda būs!
Kŗemilek
Paskat, troļļiem laikam talka - uz lsm'u atvilkušies!
Oto
Nabaga PSRS banāli sabruka un mēs vēl nelietīgi to nomelnojam, par nelaiķi tikai labu vai neko
Kŗemilek
Troļļi domā, ka tauta ticēs kaut kādas nekompetentas komisijas populismam, kas nav nekas vairāk par PSRS nomelnošanu un faktu izkropļošanu.
PSRS
Beidziet melot un noliegt PSRS sistēmas labo. Tā pati talka nāk no ļeņina laika. Beigsit melot un meklēt slikto , nekad labāk nedzīvosim. Gana 25 gados mēslus savārījām.
Raitis
Jau no Ulmaņlaikiem aprīlis bija spodrības mēnesis un tad rosība bija visu mēnesi nevis tikai viens subotņiks.
Latvija
idiot, talka ir latviešu kultūras sastāvdaļa. no ļeņina nāk masu slepkavības un mūsdienu kultūrmarksisms.
Pičs
laikam nēesi dzīvojis tajos laikos. Izdzīvot varēja un tie komunālie dzīvokļi tas vien bija ko vērts. Visi labākie dzīvokļi bija priekš armijniekiem un kolonizatoriem, aborigeni dzīvoja pagrabstāvos un dažādās pažobelēs. Un pat Krievijas pētnieki ir atzinuši, ka Latvija ir vairāk devusi PSRS, nekā saņemusi no tās. Piens, maize bija veikalos, ar gaļu gan bija "napjazonka', tā visa gāja uz plašo dzimteni, palika siski da piski.
migla
ari visas pasaules piemēslošana nāk no ļeņina laika, talkotāj!
Poroshenko
Ko jūs aizmirstat pieminēt par vācijas okupāciju?
,,,,,,,
Droši vien būtu nedaudz zem Somijas attīstības ziņā, jo pirmās brīvvalsts laikā būtiski neatpalikām. Un melošana, hulīšana, stukačošana ir izteiktas padomju laika pazīmes. vajadzēja darīt kā igauņi pēc neatkarības atgūšanas - visus komunistus malā. Un, ka kāds saka, ka viss tagad ir slikti, lai padomā, ko pats ir darījis, lai šī valsts kļūtu labāka.
...
tas ir tikai loģiski jo 50 gadus bijām izmesti no brīvā Eiropas un pasaules tirgus ..ražojām tikai vienam mērķim bez ekonomiska pamatojuma ..tajos laikos par tādiem vārdiem tevi iemestu cietumā ..un kāda alga bija LPSR pēc 25 gadu okupācijas?
HA
jājā, tā visus cietumā bāža.., pat dziesmusvētki un līgosvētki bij labāki cilvēciskāji. Bij ar alga un ģimenes uz ielas nesvieda. KAUNS ATZĪTIES???
Aigars Lankovskis
Neko stulbaku neesmu lasijis,it ipasi,Mes butu loti strauji attistijusies un gajusi uz prieksu,ja nebutu okupeti,meli par to attistibu.Interesanti,kas tad tagad ir,ko a? 25 gadi briva valsts,10 gadi Eiropas savieniba.Nu un kur tad ir ta musu attistiba tagad.Nu ja atrunas atkal mes cinamies ar PSRS laika atliekam.Mulkibas pedejas.Esam ta daattistijusies,ka nabadzibas zina esam pedejas vietas Eiropas savieniba.Nevajag attaisnot savu nabadzibu ar vel lielaki nabadzibu.Tajos laikos cilveki nedzivoja slikti,ja nebija ekstra visadas,ka tagad.Talos laikos uz ielas cilveku nemeta ara par dzivokla paradiem.Tagad nevari samaksat par dzivokli 200 eiro menesi,izmet uz ielas.
RT
Nesaprotu, kāpēc man tevi, liekēdi, būtu jāuztur? Kurš tos 200 eiro tavā vietā maksās?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti