Dienas ziņas

K. Barona ielā puķu podi aizvesti

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kokneses pilsdrupās pabeigti vērienīgākie konservācijas darbi

Kokneses pilsdrupās noslēgušies vērienīgi konservācijas darbi

Kokneses pilsdrupās, kas ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, noslēgušies apjomīgākie konservācijas darbi pēdējo desmit gadu laikā. Īstenojot  gandrīz 300 000 eiro vērto projektu, nostiprinātas Ziemeļu korpusa mūra konstrukcijas  kā arī izveidota pilsdrupās pirmā ekspozīcijas telpa.

Ju trīs gadsimtus par kādreiz nozīmīgo viduslaiku pili Koknesē vēsta vien vērienīgas drupas. Kopš 1965. gada, kad tika uzpludināta Pļaviņu hidroelektrostacija (HES),  pazudis arī 40 metrus augstais kalns, un pilsdrupu pamatus sasniedzis ūdens.

"Mēs jau kopš 2008. gada  veicam mūru stiprināšanas darbus pa mazām naudiņām, cik nu mums valsts līdzekļi ir atvēlēti. Lielākā summa, kas mums bijusi piešķirta, ir 20 000 eiro," teica Kokneses novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Anda Mikāla.

Šoreiz, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansiālo atbalstu, kultūras mantojuma saglabāšanai izdevies piesaistīt  gandrīz piecpadsmit  reižu lielāku summu un veikt līdz šim apjomīgākos konservācijas darbus Pērses upes krastā esošajām sienām. Ir veikta gan mūru virsmas apstrāde  ar velēnu, gan stiprināšanas darbi, lai akmeņi nekristu apmeklētājiem uz galvas.

Līdz ar konservācijas darbiem pils pagalmā atsegta arī  vēsturiskā viduslaiku aka, kas  bijusi izrakta cauri visiem dolomīta slāņiem.  Pirmoreiz Kokneses pilsdrupās parādījusies arī ekspozīciju telpa, kuras  pārsegumu veido skatu platforma. Neparastās ekspozīcijas galvenais saimnieks ir bende, un tā vēsta par viduslaiku spīdzināšanas rīkiem.

Kokneses pilsdrupas ir viens no lielākajiem tūrisma objektiem novadā, ko pagājušā gadā apmeklējuši  23 000 reģistrēto tūristu, un gandrīz tikpat varētu būt arī to, kuri pilsdrupās iegriežas ārpus darba laika. "Novērojama ir tāda tendence, ka ļoti daudz ģimenes ir sākušas ceļot, kas ir šeit ar bērniem un ļoti interesējas par vēsturi. Tad ir skolēnu grupas, kuras brauc pavasaros un rudeņos izteiktāk ekskursijās, un skatās arī pārējo  Kokneses tūrisma piedāvājumu, un šogad ir tendence, ka brauc arī lietuviešu grupas," pauda tūrisma informācijas konsultante  Lauma Āre.

Lai pilsdrupu konservāciju pabeigtu pilnībā, iecerēts Eiropas Savienības finansējumu piesaistīt arī nākamajā plānošanas periodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti