4. studija

Kur palikuši Latvijā ražotie sērkociņi?

4. studija

Grupa «Pērkons»- spēles «Mana dziesma» šīsnedēļas varoņi

Mistiskie un dziednieciskie Ķeveles avoti

Ķeveles avotu dziednieciskais spēks reiz darbinājis lielas dzirnavas

Ķeveles dziednieciskie avoti Zemgalē reiz spējuši darbināt pat varenas dzirnavas, taču šodien te cilvēki brauc smelt ūdeni, lai ārstētu savas slimības.

Latvijā viens no jauno laiku visleģendārākajiem avotiem atrodas Auces novada Vītiņu pagastā. Tajā tek deviņi jeb trejdeviņi avoti. No katra caurumiņa tek avots, kuram piemītot dziednieciskas un enerģētiskās spējas, kā arī katram esot sava garša un vēsums. Avotus izveidoja, lai savāktu pietiekami daudz ūdens dzirnavām.

„Cik pārgalvīgam vajadzēja būt tam muižniekam, kas izdomāja uz sīka strautiņa taisīt dzirnavas” atzina dabas pētnieks Guntis Eniņš.

Daudzie avoti satek vienviet un tālāk aiztek uz Melderu mājām, kas atrodas labu gabalu tālāk blakus dzirnavām, kuras saglabājušās vien dažu cilvēku atmiņās. Tagad mājās saimnieko Juris Ručiņš, kura vectēvam un vecvectēvam piederējušas dzirnavas, kas darbinātas ar Ķeveles avota ūdeni. Diemžēl vectēva nāves diena bijusi traģiska arī dzirnavām.

„Tad, kad viņš bija nomiris, viņš bija ielikts vienkārši tajās dzirnavās, zārkā gulēja. Nu..un tikai vakarā vai pa nakti ieraudzīja, ka tās dzirnavas dega, bet tur jau vairāk nekā nevarēja glābt,” stāstīja Ručiņš.

Kā izcēlies ugunsgrēks, neviens nezina līdz pat šai dienai, tomēr avoti kā tecējuši senos laikos, tā turpina tecēt līdz pat šodienai. Jura Ručiņa bērnībā gan tiem neviens lielu uzmanību nav pievērsis.

Tomēr mūsdienās avots ir izpētīts, un tam pat piemītot dziednieciskas spējas.

Avotam piemīt bioenerģija, un to apliecina koka sakne, kas tiecas pāri mūrim pie avota. „Kā savulaik teica aizsaulē aizgājušais dziednieks Ivars Vīks - tas koks vienkārši tiecas pēc enerģijas,” atzina Ķeveles avotu pētnieks Arnis Vidiņš.

Taču ne vien koks tiecas pēc enerģijas, arī daudzi cilvēki un dziednieki šeit ierodas, lai līdzņemšanai smeltu avotu ūdeni.

"Tiltiņa kreisajā pusē ūdeņiem esot negatīvās enerģijas, un labajā pusē – pozitīvās. Tas, ka negatīvā enerģija, tas nenozīmē, ka ūdens ir slikts, bet, teiksim, cilvēkam ir audzēji, viņš dzer ūdeni ar negatīvu enerģiju, un tie audzēji piebremzējas," sacīja Vidiņš.

Savukārt Eniņš par avota maģiskajām spējām izsakās piesardzīgi, tomēr tam viennozīmīgi ir būtiska loma latviskās ainavas veidošanā.

„Latvija ir bagāta avotu valsts, ūdeņi - tā ir mūsu priekšrocība, ka mūsu zeme ir auglīga. Somi un igauņi var mūs apskaust,” sacīja Eniņš.

Lai gan dzirnavas vairs negriežas, dziednieciskais avotu ūdens te joprojām tek, un to nobaudīt var ikviens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt