Kas un kāpēc jāzina par padomju varas pasludināšanu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

1918. gada 17. decembrī latviešu lielinieki pasludināja padomju varas nodibināšanu Latvijā. Dažas dienas vēlāk Valkā ieradās Latvijas Pagaidu padomju valdība ar Pēteri Stučku priekšgalā un Padomju Krievija atzina Padomju Latvijas neatkarību.

Patstāvības simulācija

Nākamajā dienā pēc Latvijas Pagaidu padomju valdības izveidošanas Maskavā, 1918. gada 5. decembrī, Latvijas Sociāldemokrātijas Krievijas birojs nolēma, ka padomju vara Latvijā būs jāpasludina ar īpaša manifesta starpniecību. Birojs nolēma steidzīgi sastādīt šī dokumenta tekstu un nodrukāt to 80 000 (50 000 latviešu, 20 000 krievu, 10 000 vācu valodā) eksemplāru lielā tirāžā. Šajā sēdē nolēma arī, ka manifests ir jāizsludina 17. decembrī. Savukārt 7. decembra Krievijas biroja sēdē P. Stučka uzsvēra, ka nepieciešams "simulēt" manifesta izlaišanu, lai radītu iespaidu, ka tas ir Latvijas "vietējs pasākums". Bija svarīgi parādīt, ka lēmums par padomju varas pasludināšanu ir pieņemts Latvijā (Valkā), nevis Maskavā.

17. decembris

#LV99plus

Šī publikācija ir daļa no seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917.,1918. un 1919. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Projekta diskusijas platforma ir "Facebook" grupa "Dzīvā vēsture". 

Latviešu lielinieku cerības gan neattaisnojās. Latviešu "sarkanie" strēlnieki Valku ieņēma tikai 18. decembrī, tātad dienu pēc iepriekš noliktā manifesta izsludināšanas datuma. Tādēļ padomju varas nodibināšanu nācās izziņot pa radio un nākamajā dienā nodrukāt laikrakstā "Cīņa". Padomju valdība Valkā ieradās tikai 22. decembrī. Tiesa gan, latviešu lielinieku grupa Jāņa Lencmaņa vadībā daļu manifesta tirāžas atveda uz Rēzekni jau 15. decembrī. Tomēr propagandas nolūkos nolēma padomju varu nepasludināt vis Rēzeknē, bet gan Valkā, kas 1917. gadā bija lielinieciskās "Iskolata Republikas" galvaspilsēta. Kaut arī iecerētā patstāvības simulācija izgāzās, 17. decembri ir pieņemts uzskatīt par Padomju Latvijas dzimšanas dienu.

Manifests

17. decembra manifests vēstīja: "Visu zemju proletāriešu apvienotājas un atsvabinātājas pasaules revolūcijas vārdā mēs, apakšā parakstījušies, pasludinām, ka no šīs dienas valsts vara Latvijā ir no jauna Padomju valdības rokās."

Manifestā bija izklāstīta padomju valdības programma: Kārļa Ulmaņa Pagaidu valdības atcelšana un visas varas nodošana strādnieku, bezzemnieku un strēlnieku padomēm; terora izsludināšana pret līdzšinējo varas iestāžu locekļiem un to aizstāvjiem; privātīpašuma tiesību atcelšana; astoņu stundu darba dienas ieviešana; pārtikas sadales valstiskošana; saimnieciskās dzīves atjaunošana.

"Mēs labi apzināmies, ka pāreja uz sociālismu nav vienas dienas darbs, bet mēs noteikti un tūliņ dodamies ceļā uz to. Uz imperiālisma izpostītās Latvijas drupām mēs bez kavēšanās celsim jauno sociālistisko darba pili. (..) No Reinas līdz Vladivostokai, no Melnās jūras līdz Arhangeļskai patlaban trako pilsoņu karš. (..) Kā Francijā, tā Anglijā un Itālijā jau paceļas proletāriskās revolūcijas pirmās balsis. Ātra padomju varas uzvara un tās ciešāka nodibināšana Latvijā būs drošs līdzeklis iemest jaunu degošu lāpu mūsu pretinieku revolucionārajā pulvera tornī.

Pie ieročiem!

Lai dzīvo Latvijas Padomju Republika!

Lai dzīvo vispasaules revolūcija!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti