Kas un kāpēc jāzina par Brestļitovskas miera līgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

1918. gada 3. martā Brestļitovskas (mūsdienās Brestas pilsēta Baltkrievijā) cietoksnī Krievija parakstīja miera līgumu ar Centrālajām lielvalstīm: Vāciju, Austroungāriju, Bulgāriju un Osmaņu impēriju. Līdz ar to karadarbība 1. pasaules kara austrumu frontē bija noslēgusies un Krievija kļuva par pirmo valsti, kas izstājās no kara kā zaudētāja.

Grūtās sarunas

#LV99plus

Šī publikācija ir daļa no seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917.,1918. un 1919. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Projekta diskusijas platforma ir "Facebook" grupa "Dzīvā vēsture". 

Miera sarunas Brestļitovskā bija sākušās jau 1918. gada decembrī, tomēr tās ātri vien nonāca strupceļā. Abām karojošajām pusēm nespējot vienoties par miera noteikumiem, Krievijas delegācija sāka vilkt laiku. Padomju valdība cerēja uz drīzu revolūciju Vācijā un Austrijā, kas liegtu pretiniekam turpināt karu.

Saprotot, ka Krievijas rīcībā vairs nav kaujasspējīgas armijas, padomju delegācijas vadītājs Ļevs Trockis izvirzīja principu

“ne karu, ne mieru: karu pārtraucam, armiju demobilizējam, bet mieru neparakstām!”

Vācu uzbrukums

Ukrainas Centrālā rada, kura faktiski atradās kara stāvoklī ar lielinieku valdību Krievijā un viņu atbalstīto marionešu režīmu Harkovā, noslēdza mieru ar Centrālajām lielvalstīm jau 1918. gada 9. februārī.

18. februārī Vācija atjaunoja karadarbību austrumu frontē, lai piespiestu Krieviju pieņemt Vācijas diktētos noteikumus. 21. februārī vācieši ieņēma Minsku, 25. februārī Tallinu, 28. februārī visu Latvijas teritoriju un 1. martā Kijevu.

Vācijas armijas parāde Tērbatā 1918. gada 24. martā
Vācijas armijas parāde Tērbatā 1918. gada 24. martā

Kapitulācija

Lielinieku valdība latviešu strēlnieku sevišķās rotas apsardzībā bēg uz Maskavu. No Petrogradas uz Kazaņu aizved arī Krievijas zelta rezervi, lai tā nenonāktu vācu rokās. Mēģinājumi no demobilizētās Krievijas armijas īsā laikā radīt kaujasspējīgu Sarkano armiju, kas varētu apturēt vācu armiju, izgāzās.

Krievija bija spiesta noslēgt miera līgumu uz Vācijas noteikumiem, atsakoties no plašām teritorijām agrākās impērijas rietumu daļā. Faktiski tā bija Krievijas kapitulācija. Miers bija tik pazemojošs, ka ilgi nācās meklēt delegācijas locekļus, kas to parakstītu. Ārlietu tautas komisārs Ļevs Trockis, protestējot pret līguma noslēgšanu, demisionēja.

Ļevs Trockis
Ļevs Trockis

Miera līguma sekas

Brestļitovskas miera līgums paredzēja Krievijas atteikšanos no Polijas un Baltijas teritorijām, Ukrainas neatkarības atzīšanu, armijas un flotes pilnīgu demobilizāciju un milzīgu reparāciju izmaksāšanu. Antantes valstis, protams, nosodīja separāto miera līgumu starp Krieviju un Centrālajām lielvalstīm.

Tāpat pret miera līgumu asi vērsās Latviešu Pagaidu nacionālā padome, kura nevēlējās pieļaut Kurzemes un vēlāk arī Vidzemes un Latgales pievienošanu Vācijai.

Krievijai 1. pasaules karš noslēdzās ar katastrofālu sakāvi. Zaudēti bija vairāk nekā miljons kritušo, miljoniem cilvēku bija devušies bēgļu gaitas, bet pretinieks bija okupējis Poliju, daļu Baltijas, Baltkrievijas un Ukrainas. Karš sagrāva impēriju, cars atteicās no troņa un Krievija iegrima sociālo nemieru un politisko cīņu purvā.

Lielākā daļa impērijas perifēriju apdzīvojošās tautas pauda pašnoteikšanās prasību un sāka īstenot neatkarības centienus. Brestļitovskas miera līgums noslēdza Krievijas  cīņas pasaules karā, bet kļuva par vienu no galvenajiem Krievijas Pilsoņu kara cēloņiem, kas plosīja valsti vēl četrus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti