Karavīru stāsti: Jānis Lapiņš. Cīņas pret bermontiešiem un kolhoza vadīšana Krievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas armijas simtgadi veltītā stāstu sērija, ko Latvijas Radio palīdzējis veidot vēsturnieks Mārtiņš Mitenbergs, iepazīstina ar vairākiem tuvinieku atstātajiem stāstiem par savas dzimtas karavīriem visdažādākajos karos. Šoreiz stāsts par Jāni Lapiņu, kurš piedalījās Latvijas Brīvības cīņās, bet vēlāk dzīvoja Krievijā.

Karavīru stāsti: Jānis Lapiņš. Cīņas pret bermontiešiem un kolhoza vadīšana Krievijā
00:00 / 05:27
Lejuplādēt

Jānis Lapiņš dzimis 1895. gadā Jaunjelgavas apriņķī Ilzes pagastā (mūslaikos Lietuvas teritorijā). Lapiņš studējis Tērbatas universitātē Fizikas un matemātikas fakultātē, vēlāk studējis lauksaimniecības institūtā Maskavā. Latvijas armijā brīvprātīgi iestājies 1919. gadā piedalījās kaujās pret bermontiešiem un Latgales atbrīvošanā, piešķirts Lāčplēša ordenis. Viņš tika atvaļināts no dienesta 1924. gadā un drīz pēc tam aizceļojis uz Padomju savienību. Lāčplēša kara ordeņa kavalieri, kas devās uz savienību nav ierasta lieta, bet Latvijas vēsturē var atzīmēt šādus četrus vai piecus gadījumus.

Ziņas par to, ko viņš tur ir darījis 1920. gados mums nav, bet 30. gados viņš ir vadījis kolhozu tālajā Krievijā. Ir saglabājusies viena vēstule – telegramma, kas adresēta Jānim Lapiņam un to ir rakstījusi Krievijas valsts galvas Mihaila Kaļiņina sieva Jeļena Kaļiņina, kas arī ieņēmusi svarīgus amatus graudkopības jautājumos. Vēstulē, kas rakstīta uz PSRS graudkopības saimniecības apvienības ‘’zerno trest’’ izdotas veidlapas, izteikts brīdinājums ar aizliegumu Lapiņam pamest savu sovhozu līdz turpmākajiem rīkojumiem, vēstule datēta ar 1930. gadu.

Tātad tas varētu nozīmēt, ka Jānis Lapiņš bija izteicis vēlmi varbūt aiziet prom no šī amata un pārcelties prom, bet viņš tiek stingri kontrolēts un netiek laists prom no sava kolhoza. Diemžēl 1937. gadā Lapiņš represiju laikā tiek arestēts un ieslodzīts cietumā, kur iepazīstas ar lielinieku spiedzi Jeļenu Ferē un pēc kāda laika viņiem piedzimst meita. Bet savu meitu viņš visticamāk lāga pat neredz, jo 1938. gadā 19. janvārī Novgorodā Jānis Lapiņš tiek nošauts.

Fotogrāfija datēta ar 1923. gadu, tas ir īsi pirms viņa došanās uz padomju savienību – jauns, stalts vīrietis, Latvijas armijas formastērpā, parādes cepure galvā un pie krūtīm Lačplēša kara ordenis.

Otrā fotogrāfijā redzama jaunā Jeļena Ferē 1918. gadā. Salona foto, kur redzam sievieti melnā tērpā ar brošu pie krūtīm. Mēs gan nevaram pārliecināties par informāciju vai Ferē ir bijusi spiedze un kāpēc viņa arī ir bijusi 1937. gadā apcietināta. Taču ņemot vērā Krievijas situāciju tajā brīdī notika masveida aresti un pat vismazākās aizdomas varēja izraisīt cilvēku apcietināšanu. Savukārt Jānis Lapiņš, visticamāk, tika apcietināts tikai tāpēc, ka viņš bija latvietis un ļoti vadošā amatā.

Jānis Lapiņš 1938. gadā 43 gadu vecumā nošauts Novgorodas cietumā.

Ziņas sniedza Ivars Galanders.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti