Karavīru stāsti: Dīns Strautiņš. Dienests Lielbritānijas īpašo uzdevumu spēkos

Latvijas armijas simtgadei veltītā stāstu sērija, ko Latvijas Radio palīdzējis veidot vēsturnieks Mārtiņš Mitenbergs, iepazīstina ar vairākiem tuvinieku atstātajiem stāstiem par savas dzimtas karavīriem visdažādākajos karos. Šoreiz stāsts par Austrālijas latvieti Dīnu Strautiņu-Čepmenu, kurš Lielbritānijas īpašo uzdevumu spēkos tika apmācīts cīņai pret terorismu.

Karavīru stāsti: Dīns Strautiņš. Dienests Lielbritānijas īpašo uzdevumu spēkosSintija Ambote

  Dīns Strautiņš-Čepmens dzimis Austrālijas latviešu ģimenē, taču viņa dzimšanas gads nav zināms.

  Pēc Otrā pasaules kara Austrālija uzņēma aptuveni 25 tūkstošus latviešu ģimenes, un Dīna vecāki bija viena no šīm ģimenēm. Jaunībā viņš strādāja lopu fermā, vēlāk sāka dienestu Austrālijas karaliskā pulka trešajā bataljonā. Ļoti veiksmīgi nokārtoja atlases kursus un iestājās Lielbritānijas īpašo uzdevumu spēkos SAS. Dīns Strautiņš bijis terorisma apkarošanas snaiperis, bet tika apmācīts arī tādās prasmēs kā patruļas mediķis, izlūkdatu vākšana un slepenu operāciju plānošana.

  Tāpat Strautiņš dienestā apguvis HALO tehniku – karavīru desantēšanos no liela augstuma, izpletni atverot maksimāli tuvu zemei. Trīs gadus viņš nodzīvoja Ķīnā, kur apguva mandarīnu valodu. Austrālija ir tuvu Indonēzijai, Ķīnai, un tur ir citi ģeopolitiskie draudi, tāpēc varbūt bija svarīgi, lai šīs speciālo uzdevumu vienības būtu vairāk trenētas konfliktiem Āzijā.

  Savukārt 2000. gados viņš pārcēlās uz Latviju, lai saviem bērniem iemācītu latviešu valodu, un 2014. gadā ieguva pilsonību.

  Fotogrāfijā Dīns redzams Austrālijas armijas formas tērpā. Ņemot vērā dienesta specifiku, nav zināms precīzs laiks, kad viņš atradās konkrētās vienībās. Taču šāds neliels ieskats viņā dzīvē ļauj secināt, ka neraugoties uz to, ka šie latvieši ir bijuši ieceļotāji un mītnes zemē dzīvoja otrajā paaudzē, uzticības deva bijusi pietiekoša - lai iekļūtu šādos kursos un pēc tam speciālajā vienībā, bija jāiziet ļoti stingra atlase. Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem bija pieeja ļoti specifiskai slepenai informācijai. Tātad šie latvieši tika uzskatīti par lojāliem Rietumu pasaulei un demokrātiskām vērtībām.

  Dīns Strautiņš 2018. gadā pārcēlās uz dzīvi Austrālijā, kur turpina audzināt savus bērnus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti